| deea_6811 a întrebat:

Am nevoie de niste sfataturi sad de la o vreme simt ca nu mai rezist ma cert in fiecare zi cu maicamea nu cred ca exista zi in care sa nu ma cert cu ea cu tata mai exista zile in care nu ma cert pentru ca el se duce la lucru de dim si vine pe la 7-8 seara si nu prea am tip dar in rest sunt amandoi la fel de rai au aceeasi parere desp mine "nesimtita, neascultatoare, neingjita" straight face incerk sa fiu nepasatoare si zick in gandul mew ca nu-i nimic grav dar noaptea, in pat ma gandesc si plang pentru ca realizez ca ei se indeparteaza de mine din ce in ce mai mult si realizez ca e vina mea dar nu ma pot opri cand vin de la scoala incerk sa fiu pozitiva dar incepe sa ma sacaie " de ce nu te schimbi?" sau daca ma schimb "dc nu le pui pe umersas?" cateodata le pun dar vin obosita si e stresant sa fac si spun ca o las pe mai tz si uit atunci incepe sa ma cicaleasca sau "dc nu strangi farfuria" daca imi intind parul "dc nu strangi placa" orice fac ma cearta. nu o mai suport! dar dupa am nevoie de ei mai ales de mama simt cateodata sa discut cu ea dar pentru ca ne certam in fiecare secunda suntem suparate una pe alta si cam asta se intampla in fiecare zi nu exista armonie in familie! merew e cearta. Cateodata simt ca vreau sa plec undeva departe sa nu mai fiu stresata si sa fiu si eu linistita fara griji. deci simt ca nu ma mai suporta deloc niciunul tot imi spun ca nu ma mai suporta ca sau saturat de mine dar si eu m-am saturat de ei! dar pe moment. ca dupa imi pare raw dar prea tz si cand incerk sa ma impac cu ei iar nu dureaza mult ca incepe sa ma sacaie deci nu mai pot odata ma sacait cred ca 5 ore non stop si mi s-a urcat sangele la cap si am inceput sa tip de nervi ca efectiv nu mai puteam si cica ca tot eu is nebuna deci pe bune acum vrg spuneti-mi ce sa ma fac parintii mei is dificili rauuuu si nu pot sa ma abtin sa nu le raspund sau sa nu tip cum pot sa ma calmez singura si sa ii fac sa tina la mine din nou help sad?

4 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Pai, dupa 12 ore de munca, vrei sa zambeasca cand vad ce dezordonata esti? Invatatul-scoala, sunt nimicuri in raport cu viata de adult. Tu ai vrea sa duci viata lor, si sa vii acasa obosita, iar fata ta sa nu te ajute cu nimic? Ai timp de TPU, deci ai timp si de putina ordine prin casa. Ca sa nu mai vorbesc de placa.Nu cumva iti petreci inutil timpul?

| CatalinaC a răspuns:

Cu siguranta parintii tai te iubesc foarte mult si de aceea fac acest lucru, pentru ca vor ca fiica lor sa fie ingrjita, sa ii fie bine. Incearca si tu ca de fiecare data cand iti face vreo astfel de morala sa faci acel lucru imediat. Incearca sa fii ordonata sa vezi cat poate sa o mai tina asa? Apoi, incearca sa ii explici frumos fara tipete si alte chestii ca intr-adevar te preseaza si ca nu reuseste nimic cu vorba rea, ba mai rau, te ambitioneaza sa i te opui. Eu aveam probleme cu mama ca nu ma lasa sa stau pana tarziu. dupa zeci de explicatii date si demonstrandu-i ca intr-adevar pot ajunge si la h zisa de ea acasa, si-a dat seama ca nu face bine. Poate asa o sa fie si la tine. Crede-ma si la mine mama e la fel de dificila. Bafta:*

| LinNaA a răspuns:

Asta e caracteristic pentru virsta ta! LA mine era aceeasi poveste! dar de la un timp am observat ca mai bine sa nu ma pun in poara cu ei si sa fiu de acord cu tot ce imi zic ei sa fac! desigur ca nu ma mai abtin nici eu citeodata si incep sa strig! insa n uastepta ca ei sa inceapa sa te laude asa pe degeaba! si sa se bucure de tine! straduete cind viide la scl sa faci curat, sa ai note bune la scl, sa intri in discutie cu mama! Ei te iubesc tare, si de aia iti tin morala permanent! insa tot ce se face se face spre bine! altfel cum ai sa faci curat in camrea daca nu o sa tipe ei la tine? ai s zici ca mai tirziu si peurma tii lene si asa mai departe! Peurma cind ai s cresti ai s fii dezordonata! asa ca ascultai si fa si tu un sacrificiu! Nu uita Parintilor niciodata nu le place sa nu fii de acord cu ei! Dar asa-s nai ce sa le faci! oricum trebuie ssai iubim si sai pretuim! pentru ca ei iti vor numai bine! succese! si nu te mai certa cu ei!

| deea_6811 explică:

Girgio tiam citit mesajele la toti adolescentii ca mine care au probleme cu parintii si sa stii ca foarte multi parinti teau contraziswinking copii nu sunt jucarii sa ii coordonezi tu cum vrei ai inteles? plus ca daca as face curat in fiecare zi cum zici tu nu as mai avea timp nici de invatat si ce as putea sa invat din curatenie? sa fiu menajera nu mersi happy si inca ceva tu ca mama nu ai avea ce sa cauti pe site de asta ci sa te ocupi de copii tai ca mi-e mila de ei, sincer