| Ely3 a întrebat:

am o problema. am 14 ani. si am niste cosuri pe frunte x_X. in jurul acestor cosuri sunt un fel de cojite care atunci cand ma dau cu fond de ten se vad foarte urat straight face. cum as putea scapa de acestea pls help

Răspuns Câştigător
| SussieLex a răspuns:

Ma gandeam eu. Dupa ce te speli da-te cu o crema hidratanta inainte de a-ti aplica fondul de ten. Ai grija atunci cand aplici fondul de ten sa o faci cu niste bureti speciali. Daca nu ai, poti sa aplici si cu degetele dar fa-o "cu blandete".

9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Cand ti se usuca pielea iti apar cojite din alea care sunt de fapt piele moarta.De asta e importanta exfolierea.Ia-ti un gel exfoliant sau fa-ti acasa un scrub(gasesti pe net retete) si daca il folosesti regulat de 2-3 ori pe saptamana, vei avea tenul catfelat si curat.

| SussieLex a răspuns:

Obisnuiesti ca inainte de a-ti aplica fondul de ten sa te speli pe fata cu vreo solutie pentru cosuri? Sau cumva cu apa si sapun?

| Ely3 explică (pentru SussieLex):

Eu de obicei ma spal cu un gel si spuma de la nivea

| SussieLex a răspuns (pentru Ely3):

Ma gandeam eu. Dupa ce te speli da-te cu o crema hidratanta inainte de a-ti aplica fondul de ten. Ai grija atunci cand aplici fondul de ten sa o faci cu niste bureti speciali. Daca nu ai, poti sa aplici si cu degetele dar fa-o "cu blandete".

| baf a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie.ieri am inceput sa folosesc zineryt, sper sa isi faca treaba..eu ti-as recomanda o crema hidratanta si o infuzie cu ceai de musetel sau galbenele..succes

| baf a răspuns (pentru baf):

Si infuzie de ceai de patrunjel pentru pete

| baf a răspuns:

Si tocmai mi-a zis sora mea de infuzie de ceai de patrunjel pentru pete.

| ImHere a răspuns:

Foloseste Zinerit ca sa scapi de cosuri. Astea-s bai-u'.

| Ely3 explică (pentru ImHere):

Am folosit, disparusera si dupa o vreme au reaparut

| kindofart a răspuns:

Hidrateaza-ti foarte bine fata cu o crema, scapa de cojite (ele de obicei cad daca fata este bine hidratata) si abia apoi foloseste fond de ten. Ai grija sa folosesti o crema hidratanta chiar inainte de a-ti da cu fond de ten