| Zanisoara a întrebat:

Hey TPU,de ce in alte tari de scrie mai intai prenumele apoi numele,gen:selena gomez,demi lovato,Dean Whinchester,Nina Dovrev,si alte chesti,iar in Romania se pune mai intai numele? Si de ce vedetele au intai prenumele?(Simona Gherghe,Adelina Pestritu,Alex Velea)? Deci nu inteleg, dau funda.

4 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Pai suna mai bine prenumele primul. De exemplu eu la liceu aveam prenumele primul ca asa i-am zis sa-l scrie chiar daca ceilaltia aveau numele primul laughing. Dar si la artistii din strainatate scrie numele primul in buletin, iar apoi prenumele big grin

| Neo12 a răspuns:

Cred că se pun aşa pentru că astfel doresc aceşti artişti.
De obicei îi strigă aşa cu primul nume sau prenume lumea. Gen dacă avea Velea Alex, îl strigau Velea.
Din câte ştiu, peste tot, numele apare primul în acte.
Alegerea e a ta cum sa fii strigat de lume.

| doreal a răspuns:

Noi suntem mai smecheri.

| DirviziuQ a răspuns:

Pentru ca, spre exemplu, e ca adjectivele din engleza: prima data este adjectivul apoi substantivul. In plus este PREnume, deci teoretic e inaintea lui. Majoritatea tarilor au numele asa, pentru ca asa este limba lor: "inversa" fata de a noastra. Cat despre vedete, gandeste-te, parca suna mai bine Selena Gomez decat Gomez Selena, sau Simona Gherghe decat Gherghe Simona big grin. Pe langa asta, noi romanii adoptam din in ce mai mult stilul american, iar la ei numele fiind invers, prenumele primul, sa nu te surprinda faza cu numele laughing