| Com3 a întrebat:

happy Dupa cum bine stiti, luni incepe noul an scolar oh go on :O, eu trec pe clasa a-8-a, si din pacate anul asta, vin "examenele" :@, si as vrea sa ma pun cat de cat " cu burta pe carte "hee hee puppy dog eyes, Pana acuma nu prea am invatat, am incercat de multe ori, insa de fiecare data "calculatorul" intervenea :O :@, De fiecare data cand ma apucam sa invat/fac teme, imi trecea prin minte sa intru 15-20 minute pe Facebook, Mess, acele 15 minute se transformau in ore., si a doua zi nu stiam nimic la scoala, vreau sa zic ca de fiecare data cand ma pun sa invat, nu ma pot concentra din cauza calculatorului, ce sfaturi aveti pentru mine?! puppy dog eyes, dau funditaaaaaa! puppy dog eyes

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
In primul rand, nu ma pot abtine, de ce tii sa pui cate un emoticon (chiar mai multe) dupa fiecare propozitie/fraza? Asa ai de gand sa faci si la examen? Marog, in legatura cu calculatorul, e asa de greu sa-l stingi?! Daca tii neaparat sa-ti vezi notificarile, intri pe Facebook sa zicem pe la 3 dupa ce mananci si astea, si stai pana la 3 jumate, maxim 4 si cand vezi ca s-a facut ora respectiva, inchizi pur si simplu. DAR INCHIZI CALCULATORUL NU DOAR FACEBOOKUL si te apuci serios de teme. Dupa ce le termini, de preferat e sa iesi putin afara.

| Com3 explică (pentru Adry05):

Obisnuinta phbbbbt

| MisFit20 a răspuns:

Ar trebui sa iti faci un program pe care daca il respecti 1-2 saptamani iti intra in reflex. Acorda 1-2 ore temelor si invatatului pe zi si apoi poti face ce doresti. Nu e foarte mult 2 ore pe zi, asa vei fi si pregatit si vei sta si la calculator.KeepSafe.

| leech a răspuns:

Inchide calculatorul si invata in alta camera (linistita, de preferinta), astfel nu vei fi asa tentat de calculator.