| LoVe_5814 a întrebat:

la anime de obicei care este povestea adevarata? animeul desen sau manga?

Răspuns Câştigător
| Miauti a răspuns:

Animeul este versiunea japoneza la desene animate ceea ce este correct, deoarece odata ce ai zis 'animatie' deja te referi la un desen care se misca.

desenele animate e acelasi lucru doar ca este versiunea americana-europeana

manga sant benzile desenate sau comic book

povestea dintr un anime poate fi ca eroul poate murii, sau chiar ca raul sa infranga... pot exista scene sexuale erotice. macabre...

pe langa desenele animate eraul infrange mereu si binele triunfa intodeauna (vezi superman, spiderman...x man...)

Alte situri folositoare
http://chobittsu.blogspot.com/ (stiri anime, japonia, festivaluri.)
http://miauti.blogspot.com/ (manga review in romana ) (sectiunea about iti spune mai multe detalii)

2 răspunsuri:
| Kenny a răspuns:

Anime'ul este desenul animat.Manga sunt benzile desenate.Ele pot fi la fel sau unele lucruri pot fi schimbate thinking

| Unffox a răspuns:

In general manga scrisa de autor, apoi se face o ecranizare, adica animatia. Dar sunt si anime-uri care nu pornesc de la o manga.