| WanonimW a întrebat:

Puteti sa imi dati si mie niste cure de slabire eficiente, daca se poate cu indicatii pentru fiecare zi + greutatea pe care o pierzi. Dau funda pentru cea mai buna!

1 răspuns:
| Rennata a răspuns:

Buna! Alimente care "pacalesc" foamea
Avand in vedere ca tocmai au trecut sarbatorile si ca probabil ai exagerat putin cu alimentele, acum trebuie sa lupti sa-ti recastigi silueta. Cum poti face asta? Prin miscare, desigur, dar si prin alimentatie. Credeai ca daca intri in greva foamei slabesti peste noapte sau scapi de kilogramele nedorite? Ei bine, nu! Nu trebuie sa renunti la mancare, ci la obiceiurile nesanatoase si trebuie sa inveti un nou truc in lupta cu... citeste mai departe

Cum sa pari mai slaba?
Obezitatea a devenit o problema serioasa, la nivel global. Din ce in ce mai multe persoane sufera de obezitate, marea majoritate datorita consumului excesiv de mancare de tip fast-food, consum de alcool sau sedentarism. Cu totii ne dorim sa aratam mai bine, mai slim, dar nu reusim sa dam cateva kilograme jos sau sa renuntam la obiceiurile culinare, la dulciuri sau la rontaitul pe canapea, in fata televizorului. Ei bine, eu am cateva... citeste mai departe

Ce trebuie sa contina dieta anti-aging?
"Tinerete fara batranete si viata fara de moarte". Ce bine suna..nu-i asa? Ei bine, nu putem invinge batranetea si nici nu putem dobandi viata vesnica, insa de un lucru sunt sigura: ne putem mentine tinere si in forma pentru multi ani de-acum inainte. Nu este deloc dificil si nici imposibil. Trebuie doar sa vrei si sa faci tot posibilul sa te concentrezi si sa te adaptezi unui stil de viata sanatos, echilibrat, eliminand viciile sau... citeste mai departe

Cum sa mananc sanatos pe timpul primaverii
Afara este caldut, vremea da semne ca vrea sa ne scoata afara din casa, iar ultimul lucru la care tu te gandesti este sa gatesti. Sa stai in bucatarie cu orele pentru o farfurie de mancare sanatoasa si consistenta. Cine a spus ca pentru asta trebuie sa stai o zi intreaga in bucatarie, in caldura, abur sau fum? Avand in vedere ca a venit caldura si ca majoritatea dintre noi ne dorim sa aratam bine, sa tinem diete sau sa facem foarte multa... citeste mai departe

Regimul lunii mai
E primavara, este soare, caldut si trebuie sa ne mobilizam bine de tot ca sa ducem la bun sfarsit programul de 3 luni pe care l-am adoptat pana la venirea verii. Obiectivul propus: sa slabim un numar considerabil de kilograme, dar sa ne pastram finetea si pielea tonifiata, prin sport, alimentatie si gandire pozitiva. Pentru luna mai, avand in vedere faptul ca gradele vor urca in termometre si ca se deschide si sezonul estival la mare,... citeste mai departe

Regimul lunii aprilie
Dupa cum spuneam in articolul precedent, in mai putin de 3 luni se instaleaza mult asteptata vara. Rochite, bluzite stramte, pantaloni scurti, costume de baie si mult, mult bronz. Esti pregatita pentru acest lucru? Daca da, putem trece la urmatoarea etapa a programului nostru de slabit, si anume la cea de-a doua luna de regim. Regimul lunii aprilie Dupa ce te-ai cantarit si ai vazut ca regimul de luna trecuta a dat roade, e cazul... citeste mai departe

Pregateste-te pentru vara cu Femei-Moderne
Mai este putin si vine vara. Trei luni minunate de primavara, in care ai suficient timp sa mergi la sala, la fitness, sa iti lucrezi corpul si sa arati de-a dreptul divin la vara. Odata cu venirea primaverii, ar trebui sa ne revina si cheful de viata, dorinta de a face lucruri noi, miscare, lucruri care sa ne aduca satisfactii morale si fizice. Incepand de astazi, ai la dispozitie fix trei luni sa-ti conturezi corpul armonios, pe care il... citeste mai departe

Beneficiile ceaiului rosu in lupta cu kilogramele
Chiar daca nu mai ninge si nu mai este chiar atat de frig afara, iarna inca nu si-a iesit din drepturi, lucru care nu ne permite sa ne apucam de activitati mai placute si mai utile, cum ar fi plimbarile in parc sau alergat. De aceea ne vom canaliza atentia catre acele lucruri pe care le putem face acasa, dar mai ales pe dieta corespunzatoare vremii de afara. Ceaiurile sunt o metoda foarte buna de a te incalzi, de a hidrata organismul, dar si de... citeste mai departe

Sfaturi pentru o "rutina" sanatoasa
Felul in care luam masa si alimentele pe care le consumam sunt foarte importante pentru starea noastra de sanatate. Cei mai mai multi dintre noi ne-am format propriile noastre obiceiuri, unele bune, altele mai putine bune, insa care ne afecteaza organismul intr-un mod pozitiv sau negativ. Inainte de a te aseza la masa, asigura-te ca ambienta este una placuta, relaxanta, ca nu iei masa pe fuga, cu alte cuvinte. Stai departe de... citeste mai departe

Sfaturi pentru un regim sanatos
Sa tii un regim in ziua de astazi este o adevarata provocare. Tentatii la tot pasul si cat mai putina vointa pentru a da jos cateva kilograme. Care sunt indicatiile Femei-moderne pentru cititoarele care isi doresc sa slabeasca si sa arate bine indiferent de varsta vom afla impreuna. Exercitii Toti specialistii recomanda 30 de minute pe zi de miscare pentru a ne mentine silueta, mai ales daca avem intentia sa slabim. O ora de miscare... citeste mai departe

Regimul tine in primul rand de psihic
"Ai auzit draga cum a slabit vecina de la 3? Dar de pastilele minune de care vorbea prezentatoarea emisiunii?". Ei bine, cam astea sunt cele mai intalnite intrebari in cercurile de femei. Care ce a mai auzit, ce regim a mai incercat, care da cele mai bune rezultate..etc. Cea mai buna modalitate de a scapa de kilogramele nedorite este sa invatam sa mancam corect si moderat. Din pacate, am fost invatati sa traim dupa reguli si masuri... citeste mai departe

Ce sa mancam in sezonul rece?
Pentru ca vremea este foarte urata, iar imunitatea noastra poate scadea brusc, este bine sa avem grija mai multa de noi si incercam un regim alimentar, bazat mai mult pe vitamine, legume si fructe proaspete. Ele ne vor ajuta organismul sa lupte impotriva virusilor, virozelor si a producerii anticorpilor necesari. Supa de legume este cea