| anonim_4396 a întrebat:

Hey, vreau sa imi spun si eu care este problema mea, probabil ca o sa radeti si voi de mine, dar asta este. Ma numesc Andrey, am 16 ani, locuiesc la un sat din Timisoara. Problema este ca sunt foarte timid si speriat, mi-e frica sa vorbesc cu lumea sau mai ales cu fetele. Cred ca am devenit asa pentru ca parintii mei sunt rai. Zbeara pe mine din orice motiv, si nu imi da voie nici sa ies pana la strada. Ganditi-va mai bine daca a-ti fii in locul meu, sa iesiti pana la strada, si parintii vostrii sa strige in gura mare : "Ba ce cauti la strada? N-ai de lucru, stai ca iti dau eu de lucru", sa munciti mereu, cu treburile casei, dar nici macar duminica sa nu poti iesii cu prietenii. La scoala prietenii fac misto de mine, spun ca ce parinti am, si ca sunt un fraier care sta incuiat in casa. Asta e problema, de multe ori ma gandesc sa imi iau viata. Nu am pe nimeni si nimeni nu ma intelege, m-am inchis in mine, nu am pe nimeni. As vrea sa mor pentru ca simt ca nu mai am pentru ce sa mai traiesc. As vrea macar pe cineva care sa ma inteleaga, sa-i pot spune orice, dar nu e nimeni, ma simt atat de singursad Cum sa fac sa ma sinucid mai usor? Oricum nu i-ar pasa nimanui daca as murii.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai 16 ani mai bine ai vedea de scoala nu de fete mai ales ca ai un carcater de miel la taiat fara suparare pai ce fata ar sta cu tine? auzi la tine te omori ca nu ai iubita esti culmea, numai comentez devino barbat nu fetita

| T0T a răspuns:

Deci te numești Andrei cu y, ai 16 ani și locuiești într-un sat... Părinții tăi zbeară la tine...Păi dacă a-m fii în locul tău a-m mai pune din când în când mâna pe buletin și puțin pe o carte de gramatică.

| Staind a răspuns:

Nene, stai cileandru cu sinucisu' asta.
Iti pot insira diverse modalitati, dar na, nu e etic.
Te afecteaza treaba asta, pricep, dar uiti ca totul este temporar. Ideea e sa suporti pana treci de pragul asta minunat in care iti vine sa-ti iei gatu' singurel.
Probabil parintii tai au mentalitati care put a naftalina, sau vor sa faca din tine un om care mai stie sa faca una alta prin casa. Depinde de interpretari.
Acu', te simti singur. Si eu la 16 ani am avut o perioada super emo, in care voiam sa mor. Ma simteam deprimat bla bla. Nu simteam ca gasesc intelegere pe nicaieri bla bla din nou.
O sa-mi fac placerea sadica de a generaliza...si- o sa spun ca toti astia de 16 ani vor sa moara. Motivele sunt diverse. Mai mult sau mai putin serioase si tot asa.
Ce ti-as sugera sa faci este saa...capu' sus si treci prin mocirla asta cat poti tu de bine.
Sunt 90% sigur ca o sa dai de niste oameni care sunt pe aceiasi felie cu tine si cu care o sa poti simti ca faci parte de undeva. Mie mi s-a intamplat, asa ca-mi permit sa fiu optimist si pentru tine. Ideea e ca trebuie' sa faci un minim de efort ca sa-i gasesti. Rare ori vin la tine persoane, doar asa...ca esti tu atractiv, sa zicem.
Se rezolva totu', in mare parte. Doar rezista acolo.

| Aberdeen a răspuns:

Ar trebui să te uiți în jurul tău mai bine. Sunt persoane care nici măcar nu au părinți, există copii care sunt nevoiți să lucreze cu ziua, și în sfârșit sunt persoane care nici măcar nu au acces la internet, așa cum ai tu.
Trebuie să înțelegi foarte bine că ceea ce ți se întâmplă, se întâmplă pentru că ți-o faci cu mâna ta. Și acum îmi vei spune că nu noi ne alegem părinții, că nu suntem vinovați pentru comportamentul lor, dar ești răspunzător pentru viața ta, pentru tot ceea ce ești. Nu te deranjează părinții, cât te deranjează propria persoană, sau anumite aspecte ale persoanei tale. Dacă te-ai accepta și te-ai iubi, n-ai mai avea niciun complex, toate ar veni de la sine, și nici timid n-ai mai fi.
Nu ești suficient de curajos să te sinucizi, dar ai putea fi destul de curajos să evoluezi.

| immortalfaith a răspuns:

Invata sa scrii corect, invata sa ti faci prieteni si nu "prieteni" si fa ti o iubita
Esti timid, am inteles, dar ai auzit vreodata de o chestie numita "Curaj"?
Curajul asta nu il poti atribui unei persoane neinfricate, ci unei persoane careia ii e frica
Daca tu nu iti faci curaj in viata, sa simti acel sentiment de frica in profunzime si sa l depasesti o sa ajungi la o varsta si te intrebi : Daca faceam aia...; De ce n am facut aia?
Trebuie sa traiesti o viata fara regrete, vii sa te plangi aici, sa stii ca nu i pasa nimanui de tine si n o sa i pese daca tu te porti ca un nimic
Ti e frica de ceva anume, esti timid din cauza unui lucru, gaseste l
De obicei te ar ajuta daca te apuci de sala, muschii iti dau multa incredere in tine, iar cu fetele o sa rezolvi in timp, tu doar baga le in seama (nu te musca, majoritatea)
Ai 16 ani, toata viata inainte, tu alegi daca esti un ratat sau esti cum vrei tu
Poti alege o cariera militara ca sa fii independent sa scapi de parintii tai idioti

| bugativeyRO a răspuns:

Impune-te in fata lor si arata-ti opinia, ignora daca te vor mustra, le trece, tu doar arata-le ca vrei o schimbare.

| MariaMagdalena1046 a răspuns:

In loc sa cauti un mod de a te sinucide, mai degraba incearca sa sa iti rezolvi problema legata de parinti tai

| Xcite_Aria_2000 a răspuns:

Heyo'
Si eu sunt asa, parintii tai incearca sa te protejeze. Oarecum incearca sa nu bagi in seama colegi tai asa sunt ei, o sa vezi ca cand o sa mai cresti o sa te ajute ca te'a tinut asa, putem vorbi pe fbk' daca vrei lasa un mesaj cu id'ul. Sa mori? sa te omori? De ce ai vrea asta? Moartea e ingrozitoare, e oribila, nu ar trebui sa fie dorita de nimeni, Moartea iti ia tot, te sterge. Ar trebui sa iti fie frica de moarte, sa nu o mai privesti ca pe o solutie. Nu este una, si nu va fi vreodata, sau ma rog poate ca este dar nu ar trebui privita ca pe una. Gandeste-te la cei dragi tie, stii cat vor suferi? Sa nu mai zicem de familia ta. Durerea de a pierde un membru al familiei este mult prea mare pentru a fi suportata, asa ca te rog nu fi egoista si gandeste-te si la ei, la cat de mult o sa ii doara.

,, moarte este o solutie permanenta pentru probleme temporare"

Pornind de la citatul ala, zic sa te mai inviorezi putin, si sa continui sa mai lupti pana dai de bine, vei gasi o cale de rezolvare a problemelor pe care le ai, mereu vei gasi, doar ca nu trebuie sa cedezi, sa te lasi batuta. Indura tot rau de acum pentru binele ce va veni. Este o perioada, ceva trecator, in timpul vietii ai parte de o gramada de momente mai frumoase sau mai putin frumoase, asa ca incearca sa privesti viata din punctele ei frumoase, sa o vezi asa draguta cum e ea. ai grija ce faci

asta e doar o parere a acelo cuvinte cu,, vreau sa mor" sfaturi nu stiu sa dau laughing)

o da si nu merita sa-ti dai viata pentru nimeni nici macar pentru tine insati.