| mmsdjs a întrebat:

Imi spuneti si mie daca chiar a existat povestea lui Rose si Jack in realitate adica chiar acea poveste de dragoste bla bla. s-a intamplat cand titanicul din 1912 s-a scufundat. Adica vreau sa spun daca au existat acei 2 oameni =? sau ia inventat ca sa fie un film mai romantic si emotionant. sper ca m-am facut inteleasa..

Răspuns Câştigător
| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Buna!
Povestea dupa care s-a realizat filmul este in totalitate adevarata, nimic nu afost inventat, iar filmul a fost turnat pe baza declaratiilor supravietuitorului naufragiului. Printre aceia s-a aflat si Rose, care in 1997 cand a fost turnat filmul, pe baza povestirilor ei s-a realizat intregul scenariu al filmului. Rose a decedat la varsta de 101 ani, la doar 2 luni dupa incheierea filmarilor. Tot scenariul filmului este absolut real, nu s-a inventat nimic, iar filmul a fost turnat pentru a comemora 85 de ani de la scufundarea Titanicului si povestea dintre Jack si Rose a fost la fel de adevarata, confirmata de Rose de asemenea. Rose nu este un personaj oarecare, o batrana de 101 ani, luata la intamplare la filmari si pusa sa povesteasca nu stiu ce tampenii despre ce naufragiu. Nu, Rose a existat, la fel si Jack si intreaga lor poveste de dragoste care in combinatie cu povestea Titanicului au captat atentia unei lumi intregi.
Sper ca te-am ajutat!
Succes!

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| AnneMarie78 a răspuns:

Eu stiu ca Rose a existat, dar de Jake nu se stie sigur. Este adevarat ca Titanic sa scufundat cu aproape jumatate din oamneii de pe vas deoarece cel ce a construit vaporul a vrut ca viteza sa se mareasca, si au fost prea putine barcii de salvare. Din fericire, eu, am citit ca, cativa oamneii au coborat de pe vas un alt om prevestind ca Titanic se va scufunda scriind o carte, dar ea nepublicandu-se deoarece oamneii il credeau nebun.

| mmsdjs explică (pentru AnneMarie78):

Da-mi mai multe informatii despre acel nebun si ce s-a mai intamplat te rog :* sau da-mi un link unde ai citit chestia asta oarecum. big grin

| AnneMarie78 a răspuns (pentru mmsdjs):

Nu stiu sigur linkul, dar pot sa iti spun din ce stiu ca nu era nebun, dar asa au zis oamenii pentru a nu publica cartea si Titanic sa nu mai aiba faima. Firma care a construit Titanicu a dat faliment la putin timp dupa asta.

| mmsdjs explică (pentru AnneMarie78):

De ce a dat faliment?

| AnneMarie78 a răspuns (pentru mmsdjs):

Din cauza vasului, pentru ca in spatele acestei firme erau multe datorii, care sperau fi acoperite in urma faimei Titanicului.