| ralucafatuca a întrebat:

Imi sunt uscate buzele foarte foarte tare ma ustura cand mananc si ma ustura si in general ce ma poate ajuta in afara de balsam si strugurel astea nu ma ajuta va rog ajutati-ma cat mai repede

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MiruD a răspuns:

Încearcă Aciclovir. Este o crema foarte buna pentru herpes, buze uscate și crăpate, usturimi.
Vântul de primăvară Îți provoacă astea.
Sa te dai de 3- 4 ori pe zi, timp de câteva Zile.
Încearcă!

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| lBroken69 a răspuns:

Poţi să te duci la un doctor dermatolog.
El îţi va da cel mai bun tratament.

| Bianca1001Bia a răspuns:

Du-te la farmacie si intreaba, acolo vei gasi o solutie ieftina

| GgAnett a răspuns:

Incearca niste tratamente naturiste, uleiul de masline este cel mai bun in asemenea cazuri, sau uleiul de cocos, chiar daca iti da senzatie neplacuta iti va rezolva cu siguranta problema, cat de aciclovir cred ca e pe baza de antibiotice, eu asa stiu ca si herpesul il face sa dispara prin faptul ca il usuca, nu vreau sa fac pe desteapta da din cate stiu nu e potrivit in cazul asta. Da-te cu crema ditratanta. La magazinele dm, sunt tot felul de tratamente pentru astfel de cazuri si nici nu sunt scumpe, pana in 20 de lei

| RebecaDragomir a răspuns:

Trebuie sa bei apa multa, banuiesc ca nu prea te hidratezi

| ralucafatuca explică:

Multumesc tuturor