| emera a întrebat:

Imi urasc mama...am 13 ani.si mama MeA nu ma lasa afara cu prietenele, nu ma lasa sa vb la telefon cu baieti, ea atrebuie sa vada mereu ce vb pe mess. si nu e doar atat mereu ma cerata,. mereu. mia intrzis sa am prieten si sa ma machez la scola. dar sunt fete mai mici ca mine care au prieten si vin macheta...mereu ma insulta.si-mi vb urat. ea imi spune mereau ca daca e ceva sa vin sa discut cu ea. asa am si facutt dar cand i-am spus ca am vb cu un baiat mai mare cu un an ca mine. a venit si saa lut de el la scola.toata familia a deventi in potriva mea chiar verisoar mea i-a spus mamei mele o gramada de lucrri rele de spre mine mamei mele, o parte fiin neadevarate.prietenul meu mereu ma chema afara iar eu inventaam tot felul de scuze (doar nu putem sa-i spun ca nu ma lasa mama )asa ca dupa un timp na mai vb cu mine si nem despartit. cateodata imi vine sa ma sinucid nu stiu ce sa fac.va rag ajutati-ma(cine are cel mai bun raspuns primeste funtita.

Răspuns Câştigător
| BuBuLetS a răspuns:

Buna, ar fi mult mai bine sa o asculti pe mama ta, poarta o discutie cu ea gen : "hai sa ne impacam ". Si ar fi mult mai bine sa n-o urasti. De ce?! Pentru ca ea ti-a dat viata etc. Iar cu machiajul sunt impotriva cea mai potrivita varsta ai 14-15, pentru ca acum iti poti "strica" fata! Baietii? Nu sunt pentru tinewinking! Ai putea sa-ti faci un prieten pe la vreo 15-16 ani. Acum inca nu realizezi, dar mai tarziu vei realizawinking.
Numai bine si mult noroc cu mama ta happy!

14 răspunsuri:
| alessia a răspuns:

Ceea ce mi-ai spus tu mi se pare trist.mama ta cred ca e obsedata sa nu faci ceva rau si chestii din astea. e foarte grijulie de asta e asa. dar tu incearca sa vorbesti cu ea.si spune-i ca nu faci nimic rau daca iesi afara cu prietenii sau daca faci chestii din astea. iar cu makiatul la scoala sunt de acord cu ea. tu nu trebuie sa te iei dupa alte fete daca ele se makiaza sa te machiezi si tu.nu.nu se face asa.si verioara ta de ce e impotriva ta? poate e invidioasa si ii place cand te cearta mama ta. vorbeste cu ea, dar cu calm.numai bine si un an nou cat mai fericit!:*

| Kylexy a răspuns:

Esti mica si din cauza asta iti interzice anumite lucruri mama ta stie ca lumea e rea dar poate tu nu realizezi orice tiar spune mama ta are perfecta dreptate si cand ai sa cresti pe la 18 19 ani ai sa ii multumesti. poate uneori exagereaza dar tu trebuie sa fii cu capu pe umeri sa vb mereu cu mama ta ca orice ar face nu iti vrea raul fiecare parinte viseaza ca unul din copii lui sa ajunga mai bine decat el

| OctinioSlatina a răspuns:

Mda, incearca sa-i dovedesti ca esti mare, facand curatenie, citiind o carte. Daca stai toata ziua sa vb pe mess si sa te machiezi, nu ai cum sa o impresionezi, ca sa iti acorde libertate. Asa ca, incearca sa o surprinzi si o sa vezi ca o sa fie altfel happy. Apropo, scrie si tu un pic mai ingrijit...

| AneZniP a răspuns:

Da sa stii ca nu-i totul pentru fundita... sa stii ca asa facea si mama mea cam acum un an da am purtat o discutie cu ea in care eu tipam ea tipa sh o venit tata sh neo desparti in fine da i-am spus kas mare sh pot sa-mi port singura de grija, ca stie cu cine sunt prietena. in fine sh acum mai imi pune cateodata limita de cat ies da, decat deloc, si eu nu mainteles dc te injura dc vb urat cu tine, carei faza daca ai iubit mai mare decat tine adica si eu l-am mai mare cu un an decat mine sh sincer mama nu o prea aflat inca...mda cred ca ar trebui s vb cu varata sh sa-i spui ca nu-i bine ce a facut poate o sa se rezolve sh niciodata s nu ma spui kati urasti mama ca acum zici la nervi da cand ai nevoie de ea. succes

| KittyPinker a răspuns:

Deci povestea ta seamana cu a mea doar ca mama ma lasa sa vb cu iubitii, sa am etc. tot ce nu ma lasa este sa merg singura prin oras. este prea grijulie si mama ta. ea iti vrea tot binele, si se uite prea mult la stiri de ex " o fata a fost rapitaa" etc.
spune'i sa aiba incredere in tinewinking
pa, pabig grinwave

| Dacianna a răspuns:

Si eu sunt intr-o faza cam ca tine doar ca mama mea este obsedata de curatenie nu e voie sa fie o scama pe jos. In caz contrar sare si urla la mine. In legatura cu A AVEA UN PRIETEN mama ta te protejeaza ( doar ca un pic cam exagerat), ea nu doreste sa se ajunga la chesti rele ( aici fac apropo la sexul cu persoana in cauza). Si la MACHIAT pe vremea mamelor nostre nu se permitea asa ceva ( mama inca se mira si ma cearta putin uneori daca merg la scoala cu parul desfacutlaughing ) si nu vrea sa ai probleme cu profesorii. Ea doreste sa fi un copil model.

In legatura cu prietenul explica-i ca esti o fata cuminte ca nu ai sa-i permiti sa te bage in pat, spune-i ca daca ai un prieten asta nu inseamna sex. Sau daca vb ca baieti = sex. Explicai ca vrei sa-ti largesti gasca sa fi prietenoasa
Si in legatura cu machiajul daca apana la urma nu te lasa strident inceraca s-o convingi la macar ceva natural.

Eu cand sunt suparata si zic ca " o urasc" sunt constienta ca face chestiile asta ca sa ma prodejeze doar ca exagereaza, ii fac niste scrisori prin care imi exprim sentimentele fata de cea ce se intampla si imi cer scuze pentru ce am facut si ii explic tot ce mi-as dori ( bineinteles cu calm si multa dragoste fata de ea... si daca iti curg cateva lacrimi pe scrisoare ar fi excelent sa ramana niste urme) etc.

Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O, da. Pai asta e motiv de sinucidere? Nu te mai compara cu alte fete din jurul tau si priveste-te strict pe tine. E normal ca mama ta sa fie ingrijorata si sa vrea sa te protejeze. Pune-ti intrebarile singura. Nu te lasa afara cu prietenele? De ce? Nu are incredere in tine? Spune-i ca ai prietenele tale, ca ai nevoie de ele, ca nu faceti nimic rau daca iesiti. Eventual povesteste-i cum va distrati. Daca te vede asa entuziasmata si ii demonstrezi ca poate avea incredere in tine, mi-e greu sa cred ca nu te va lasa cu ele. Sa te machiezi? Daca vrei tu neaparat (desi nu-ti recomand) machiaza-te. Dar discret, mai pentru scoala. Daca faci asa nu cred ca-ti va mai reprosa ceva mama ta. Arata-i tu singura ca nu faci nimic rau, nu te feri cand vorbesti la telefon cu baietii sau cand vorbesti pe mess. Cheam-o tu si arata-i ce vorbesti cu prietenii tai, razi cu ea, comunicati. Cand vorbesti la telefon, spune-i ca vorbesti cu un prieten foarte bun, ca te intelegi bine cu el, ca nu faci nimic rau, ca e normal sa ai prieteni la varsta ta.De iubiti ai timp toata viata, nu te agita de acum, ci invata, distreaza-te. Scoate-ti gandurile astea din cap si fa-o prietena pe mama ta. Asta te va ajuta mai mult si o va ajuta si pe ea sa te cunoasca mai bine si sa aiba incredere in tine. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut @emera!
Esti prea mica pentru. din astea auzi baieti, machiaj, ETC.
Ai timp cand vei fi majora nu te grabi asa...Traieste-ti copilaria
Ai grija de mama ta ca numai pe ea o ai mai apropiata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa este si maicaea cateodata euiam zis ca daca mai ma enerveaza plec de acasa fara sa stie si acum vad ca nu prea mai imi impune asa multe si acum fac aproape ce vreau eu. asta este raspunsul meu nu stiu daca tine la toata lumea succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii amma ta exagereaza eu cred ca poti vorbi cu ea si sai explici ca nu mai esti fetita care are 3 sni si trebuie sati poarte de grija sa nu te lovesti acum urmezi pasi spre adoloscenta fa-o sa inteleaga ca ca trebuie sa ai putina libiertate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa sunt parinti de fete fii fata isteata si arata-i ca poate sa aiba incredere in tine si discuta cu ea cu calm nu te enerva tipa...ca mai rau agravezi situatia zi ca ea si fa catine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.In legatura cu machiajul. si eu am 17 ani si la 13-14 ani abia am inceput sa ma machiez.nu stiam cum bineinteles, si imi dadeam cu fond de ten mult si culori stridente.normal ca dupaiai mi-am dat seama ca are dreptate.strica fata, mai ales daca nu ai cosuri si alte probleme (fond de ten) si o sa ajungi sa arati f rau nemachiata.de asta eu acum optez pentru ceva natural, la scoala.culorile si asa numai cand iesi.nu numai ca o sa fi apreciata de toti pentru asta dar o sa le arati si parintilor ca faci ceea ce e bine. Si in legatura cu prietenul, eu am avut primul meu prieten la 14 ani. 2 ani o durat relatia noastra si niciodata nu a fost de acord.am incercat sa o inteleg.sa ma pun in locul ei. 14 ani. e o varsta f frageda. dar acum.acuma am 17 ani si parca acum duc viata p care o duceam la 13 ani.nu ma lasa sa fac nimic. E adevarat ca am avut probleme la scoala.media scazuta pentru absente. dar m-am redresat.eu plecam d la scoala doar pentru ca ea nu ma lasa sa ies niciunde.si acum daca ies o data la 2 saptamani in oras.iese cu scandal.niciodata nu intelege.si mereu minte. minte ca sa imi arate ca ea stie ttot.si credeti'ma. cei care dati sfaturi mai jos. sa vb cu mamele noastre.sa le explicam.eu am incercat.prima zi ma intlegea.ma asculta si dupa aia. a 2-a zi imi spunea ca tot ce am spus.am fost pusa de cineva care sa spuna lucrurile alea.ca suntr minciuni.nu o urasc. dar stiti de ce o iubesc? pentru ca ma nascut.atat. pentru celalalte lucruri nu o pot numi mama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@luvrusky
am 14 ani laughing nici macar nu am trait in perioada comunista
of of of tara e plina de pitzipoance ca tine!

| Luvrusky a răspuns:

RapperGirl97.spui ca e prea mica sa aiba un iubit?raised eyebrows
O.ca. sa zicem ca sunt de acord. dar pe la cati ani sa aiba?
Bai nu va inteleg. oh go on. vreti sa aiba un iubit pe la 18 ani si sa ramana toata viata cu ala?
Lasa-tii frate sa vada cum este ca sunt curiosi la varsta asta.nu inseamna neaparat ca vor sa faca sex straight face
lol. unii si in sec 21 gandesc ca niste comunisti rolling eyes