| alexlulu51 a întrebat:

In 20-22 iunie am examenele PISA, si am destule comentarii la romana, cum pot sa fac sa invat mai usor sa retin mai bine, adica cum citesc comentariul respectiv sal retin, citesc de 10 ori, sau citesc cate o fraza, SPUNETI FIECARE CUM FACETI CAND INVATATI, DAU FUNDA!

1 răspuns:
| TeoPT a răspuns:

Esti clasa a VIII-a?
Nu e nici un examen PISA la clasa a VIII-a. Confunzi. La Clasa a VIII-a este evaluare nationala la romana si matematica.

Bun, referitor la romana: Nu trebuie sa inveti comentarii intregi. Baza este pe textele la prima vedere. Iar din textele stuidate trebuie sa stii cate 2-3 idei fiindca compunerea nu trebuie sa aiba mai mult de 10-15 randuri, nu stai sa inveti la fiecare text cate 3 demonstratii de 40 de randuri, e inutil.

Sper ca te-am lamurit