| Anonim53220 a întrebat:

Intrebare rapida.
Testosteronul e un horman, stiu asta.
E considerat steroid? Ce impact negativ are asupra organismului?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Testosteronul este hormon steroid in sensul in care provine din prelucrarea in organism a colesterolului. El cade la "steroizi" pentru ca stimuleaza anabolismul proteic, adica sinteza de proteine, printre care si proteinele din muschi si, deci, cresterea masei musculare. Are impact negativ daca il iei ca "steroid" in cazul in care il intrerupi, deoarece corpul tau considera ca are suficient si nu mai trimite semnale glandelor sa produca, iar cand nu mai iei, corpul tau e luat pe nepregatite si apare o efeminare

1 răspuns: