| anonim_4396 a întrebat:

Invat mereu dar nu reusesc sa ma ridic la nivelul colegilor mei.Lucrul asta chiar doare.Ma simt oribil.Am nevoie de niste sfaturi.Cum sa invat mai eficient?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! E cam greu să îţi dau sfaturi în câteva rânduri. Voi încerca totuşi.
-Fii atent la lecţii şi ia notiţe cât mai ordonat. Asta nu înseamnă să scrii tot ce spune profesorul, ci să faci nişte scheme logice.
-Acasă, începe cu un obiect care ţi se pare ţie mai uşor, continuă cu cele mai grele şi termină tot cu unul uşor.
-La fiecare obiect, întâi învaţă, apoi rezolvă temele.
-Chiar dacă va fi greu la început, fiindcă sunt sigură că eşti obişnuit altfel, învaţă lecţia acasă în ziua în care ţi s-a predat la şcoală şi repet-o în ziua în care ai ora respectivă. Exemplu: ai biologia marţi şi vineri. Lecţia predată marţi o înveţi marţi seară şi o repeţi vineri dimineaţă sau joi seară, după cum ai cursurile, după-amiaza sau dimineaţa. Vineri faci la fel.
Ar mai fi multe. Întâi aplică-le pe acestea, cu perseverenţă, rezultatele vizibile nu vor apărea peste noapte. Dacă o să mai vrei sfaturi, scrie-mi un mesaj. Succes!
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/ şi pe http://zinnaida.ro/

1 răspuns:
| StarkWolf a răspuns:

Poate ca nu esti tu de vina,pe langa invat trebuie sa-ti traiesti si viata,oricum nota in catalog nu semnifica nimic. E doar o semnatura pe o foaie,tot ce conteaza e ce ai tu in cap. Daca tu inveti mult nu inseamna ca nu trebuie sa-ti mai traiesti si viata,viata nu inseamna numai carte! Incearca sa nu faci un caz din asta. Eu invat,am note foarte bune,dar nu uit ca trebuie sa ma mai si distrez,nu sunt robot,sunt om. Incearca sa dai tot ce poti tu si sa inveti zi de zi, trebuie sa prinzi din clasa si sa mai faci si tu acasa, asta este sfatul meu pentru tine!