| miCutZa_5604 a întrebat:

La ce intrebari raspund substantivul, verbul si adjectivul?

Răspuns Câştigător
| raluk200 a răspuns:

Nu astea raspund la intrebari, ci subiectul-cine/ce, predicatul-ce face, atributul-ce fel de/care/cat, complementul-ce/pe cine/cui/unde/cand/cum. Subst denumeste obiecte/fiinte, verbul-actiuni, adj-insusiri de obiecte/fiinte, numeralul-numere, pronume-tine locul unui substantiv, adverbul-insusirile unei actiuni. s. a. m. d.

17 răspunsuri:
| andreeeeea a răspuns:

Asta ii foarte usorhappy
trebuie numa putina gandire.:d
sau sa cauti pe net daca nu stiilaughing
subst: cine face actiune?
verbul: ce face substantivul/subiectul?
adjectivul: cum este subst?
la adverb is mai multe feluri.happy si fiecare are intrebarea lor. acum eu nu le tin minte CHIAR pe toate. dar cauta si tu p netbatting eyelashes
sper ca ti-am fost d folos:*

| roby007 a răspuns (pentru andreeeeea):

Esti pro sport, nomen instructorul bicven

| Afãrinツ a răspuns (pentru roby007):

laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Substantivul raspunde la "despre cine se vb?" iar verbul ce se spune despre?"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Verbele la ce face ce a facut ce va face. adjectivul care ce fel de cum este. substantivul cine ce

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai jos Scrie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce? substantivul. adj= cum?(cred)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ddddoaaaamne mah

| marintutuc a răspuns:

текст

| marintutuc a răspuns:

Substantivul cine/ce

| Repesco_Dana_1996 a răspuns:

Subiectul cine ce, predicatul ce face cea facut ce va face si predicatul nominal ce este cene este cum este

| BlOnDiSh_9848 a răspuns:

Substantivu:cine/ce

| cobra43 a răspuns:

Vb; ce face? la subst poti sa-ti dai seama si singura ca poate sa fie un nr 1 2 poate sa mai fie pasare, trasnet, pix etc adj;
care? ce fel de?

| Ruffnek a răspuns:

Sper sa te ajute:

Subiectul : cine / ce?
Predicatul: Ce face?
Atribut : ce fel de / care / cat?
Complement : Ce / pe cine / cui / unde / cand / cum?
Subst denumeste obiecte, fiinte ale naturii
Verbul: Actiuni
Adjectivul : Insusiri de obiecte finte.

Alte răspunsuri
| Nemes_Bogdan_1996 a răspuns:

Nu astea raspund la intrebari, ci subiectul-cine/ce, predicatul-ce face, atributul-ce fel de/care/cat, complementul-ce/pe cine/cui/unde/cand/cum. Subst denumeste obiecte/fiinte, verbul-actiuni, adj-insusiri de obiecte/fiinte, numeralul-numere, pronume-tine locul unui substantiv, adverbul-insusirile unei actiuni. s. a. m. d.

| Damik02 a răspuns:

;(