| ralucaralu a întrebat:

La Consiliul elevilor trebuie sa mearga sefii claselor, sau si alti elevii alesi de clasa ca reprezentanti? Daca de o saptamana sunt scrisa pe lista ca sefa clasei(asa cere liceul), poate sa ma schimbe oricand?

1 răspuns:
| DragonFLoW a răspuns:

De obicei sunt 2 reprezentanti ai clasei, seful clasei si secretarul, depinde cum cere si liceul un singur om sau 2 in consiliu, dar odata ce ai fost aleasa sefa clasei vei fi schimbata numai prin vot si doar la inceputul anului urmator, ma rog asa scrie in majoritatea regulamentelor scolare. Deci tu si secretarul/secretara clasei sunteti reprezentanti iar la consiliul elevilor nu trebuie neaparat sa fiti prezenti amandoi. (daca ar fi prezenti cate 2 membri pe clasa la consiluil evlevilor, cred ca sala unde se tine consiliul va fi cam aglomerata )