| LaChatte a întrebat:

Sunt sefa clasei si am insarcinarea de a pastra bune intretinere a clasei, cat tinerea in frau a elevilor. dar clasa mea se numara pe lista celor mai nebuni. deci asta inseamna ca nu ma descurc cu ei! ce sa le fac? diriginta tine cu mine dar imi si tot explica ca trebuie sa fac ceva... help me, please!

2 răspunsuri:
| Snowfall a răspuns:

Pai nu cred ca ar trebui sa dea vina pe tine ca pana la urma nu esti profesor sau politist sa ii tii in frau, esti doar o eleva de varsta cu ei si nu poti avea o autoritate prea mare asupra lor. Ar trebui sa ii explici asta, plus ca daca nici ea nu poate sa ii cuminteasca nu ar trebui sa aiba pretentia sa poti sa faci tu asta. Tot ce poti face tu este sa le atragi atentia si sa ii spui dirigintei pentru a lua masuri. Succes!

| Vince a răspuns:

Propune impreuna cu diriginta,ca cei care se poarta cat de cat normal,sa nu cerem un comportament exemplar in zilele noastre,pentru ca ii ceva rar,cei care la sfarsit de semestru s-au purtat exemplar,sa primeasca ceva ca bonus, o stimulare, cum ar fi o suma mica de bani, sau eu stiu, 2 3 zile libere motivate de scoala,vedeti voi.Dar sa folositi si masuri usturatoare impotriva celor care se comporta urat,sa faceti o lista cu cei mai obraznici care sa o afisati pe holul liceului timp de cateva zile, o saptamana, o luna, astfel iti spun eu ca vazand numele lor pe acel tabel al rusinii, se vor cumintii pentru ca nu vor sa fie facut de ras in fata intregii scoli.Eu ti-am dat doar cateva exemple, sper ca am fost de ajutor.