| NuMaiConteazaNumele a întrebat:

Ieri, am sustinut proba la evaluarea nationala la limba si literatura romana si am o nedumerire.
La subiectul I, exercitiul 2, am scris " Virgula din secventa data are rolul de a separa elementele dintr-o enumerare. "
In barem scria cam la fel doar ca in loc de enumerare, scria enumeratie. Nu se ofera punctaj maxim la asta, pentru ca enumerare e aceeasi chestie cu enumeratie? happy
Multumesc de raspuns!

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

ENUMERÁRE, enumerări, s. f. Acțiunea de a enumera și rezultatul ei; înșirare, enumerație.(DEX)

Enumerare si enumeratie sunt sinonime.
Cred ca obtii acelasi punctaj, indiferent de cum ai scris.
Corect este in ambele cazuri.

3 răspunsuri:
| BBiiiaa a răspuns:

Are acelasi sens, dar "enumeratie" se refera la figura de stil specifica, cea la care trebuia sa te referi. Oricum nu cred ca e o greseala mare, probabil ca nici nu o vor puncta.

| NuMaiConteazaNumele explică (pentru BBiiiaa):

Adica nu imi va da deloc punctaj sau nu isi vor da seama?
Si aia nu era figura de stil, mai ales pentru ca era un text care apartinea genului epic...

| BBiiiaa a răspuns (pentru NuMaiConteazaNumele):

Nu, ma refeream ca nu e o greseala pentru care sa iti scada cine stie ce. Poate nici nu vor observa. Si textul epic nu e exclus de figuri de stil, de aia e gen literar. Si enumeratia E o figura de stil, care citez" consta in siruirea unor termeni de acelasi fel sau avand sensuri apropiate, accentuandu-se astfel ideea exprimata."