| TheOktavian097 a întrebat:

In legatura cu examenul de la romana, am si eu o nelamurire sad
la exercitiul cu virgula am scris astfel : virgula desparte o interjectie de restul propozitiei ( am scris prima daca ca desparte vocativul dar am taiat)
oare o sa imi dea macar 3 puncte? sad

5 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Dacă ai tăiat, nu prea cred că vei obţine ceva. Îmi pare rău.

| Fαntαsy a răspuns:

Acum. nu stiu. singurul raspuns din barem e acela ca "desparte vocativul... ". poti sa speri ca o sa vada ca ai scris, dar daca ai taiat nu cred ca se ia in considerare (pentru ca se intelege ca tu ai zis ca nu e bine ).

Cel mai bine ar fi sa nu va mai faceti griji si sa asteptati pana vineri. Au fost exercitii usoare dar din cauza unor emotii care cel putin la mine au lipsit toata saptamana trecuta si au venit toate la examen. am gresit la ce era mai usor laughing. incearca sa faci mai bine la mate si o sa-ti intrepti "oarecum" greseala de la romanawinking.

| Deyaa2 a răspuns:

Eu una zic ca nu vei primi nimic.dar nu se stie.happy

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Claus,de cand o fraza dintr-un dialog este un vers dintr-o poezie?
, s-ar putea sa nu-ti puncteze nimic...ca doar ai taiat si nu se ia in considerare...dar daca nimeresti un corector bun, poate iti da.

| claus_8124 a răspuns:

Trebuia sa spui si ca are rol prozodic ajutand la pastrarea rimei unui vers.