| DedeeAndreea a întrebat:

M-am saturat de viata. Vreau sa mor.Simt ca nu ma intelege nimeni si in fiecare zi ma prefac ca sunt bine, dar simt ca nu mai pot.Probabil o sa ma credeti curva, proasta. Povestea mea incepe asa.Am 14 ani sunt clasa a 8a.Viata mea este oribila. Iubesc un baiat de 1 an si ceva(la 13 ani m-am indragostit de el). Atunci simteam doar ca imi place de el.Ne-am combinat si am inceput sa tin la el enorm.A fost primul meu iubit, nici macar nu avusesem primul sarut, pana la 13 ani am fost o copila cuminte nu aveam treaba de baieti.Pana cand a plecat cea mai buna prietena a mea in alta tara pentru dans sportiv.In Suedia.Eram in aceeasi clasa, eram prietene de cativa ani buni..Eram ca doua surori, mereu radeam
Si eram noi doua una alaturi de cealalta eram atat de nebune impreuna..Parca ne completam una pe alta.Cand am aflat ca pleaca, a fost un șoc pentru mine.Nu puteam sa accept faptul ca ea nu va mai fi langa mine.Un timp dupa ce a plecat ea am stat singura, nu cu ceilalti colegi. Vorbeam pe fb in pauze cu ea si tineam legatura dar cu timpul s-a dus..Am inceput sa stau si cu alte fete din clasa si sa formez prietenii.M-am
Indragostit..Chiar anul trecut in ianuarie..De un baiat din scoala mea..De cand l-am vazut mi-a placut a fost ceva gen dragoste la prima vedere.Eu nu avusesem un iubit.Eram foarte timidă si tremuram in preajma lui iar in seara cand m-a intrebat daca vreau sa fiu cu el tremuram toata si imi batea inima atat de tare, sentiment pe care in viata mea nu il simtisem.Eram atat de indragostita de el..Am fost impreuna de vreo 5-6 ori.Ne tot certam, ne impacam..Eu eram geloasa ca il vedeam cu alte fete..Si plangeam mereu..De la 13 ani, am aflat ce inseamna sa iubesti. Poate prea devreme, mi-as fi dorit sa mai copilaresc.Cred ca a fost si vina mea ca ne certam inainte intr-una..Eu eram timida si mereu cand incerca sa ma sarute lasam capul in jos..am tinut-o asa o gramada de timp, cateva luni..Nu m-a presat sa fac nimic cu el..Era dulce cu mine se purta ca cu o copila ma intelegea.Dar in acelasi timp ma ranea.Prin aprilie am inceput sa ma imprietenesc cu o tipa de la mine din clasa cu care nu prea vorbeam inainte. Aveam atatea in comun, si ea a suferit si era ceva gen emo, stilul scene..Am inceput sa ma tai..Sa iau pastile.Ma imbracam numai in negru si incepusem sa nu mai socializez cu nimeni voiam doar sa fiu lasata sa sufar in tacere..Parca imi placea sa ma tai simteam ca ma descarc de toate emotiile negative..In acel timp acest baiat ma facea geloasa cu tipa cu care m-am imprietenit(tipa emo).O lua in brate in fața mea. Facea special..Eu sufeream si imi doream sa ma sinucid simteam cat de mult pot iubi un vagabond caruia nu ii pasa de mine.Toata vara asta a vorbit frumos cu mine dar eu l-am ignorat..Incepuse sa imi dea mesaje lungi si dulci imi spunea ca ma iubeste dar eu eram rece cu el.Simteam ca dupa toata suferinta vreau sa sufere si el.A inceput scoala..Ca de obicei a inceput sa ia fetele pe sus in fata mea si sa imi rupa inima in bucati asa cum stie el mai bine. Dupa ceva timp ma băga in seama..Prin octombrie ne-am sarutat..Pentru prima data..Intre timp eu am mai avut iubiti si am avut primul sarut prin vară..cu alt baiat nu cu el..Si incepuse sa fie dulce cu mine..Si pervers..Tot timpul imi reprosa ca nu sunt perversa..Simteam ca nu il fac fericit.Ma simteam si ma simt atat de inutila si buna de nimic.Atat de proasta si handicapata.In noiembrie si-a facut o iubita.Atunci am suferit enorm.Ei inca mai sunt impreuna.Nu am vorbit un timp pana in ianuarie-februarie..Pana cand.M-am culcat cu el. Da, am făcut cea mai mare greseala din viata mea.Simt ca mi-am distrus viata, stiu ca toti ma veti crede o curva dar mi-a spus ca daca o fac cu el va ramane cu mine..Si eu am fost atat de proasta si am acceptat si am facut-o cu el eram virgina.A fost groaznic si intr-un fel am vrut sa ii arat ca pot sa fiu si eu perversa, sa ii fiu pe plac. Plus ca aveam multe probleme in familie niciodata nu am primit dragoste din partea familiei. Asa m-am
Apucat de fumat, de baut. Si am facut si aceasta greseala, cea mai mare greseala din viata mea. Nu imi placea ca toti imi spuneau ca ma comport ca un copil de 10 ani si ca sunt prea copilaroasa.Dar acum mi-as dori sa nu fi facut greseala asta sa fiu inca o copila frumoasa si desteapta..Am gresit mult. Acum el nici nu ma mai baga in seama. Si daca ma baga in seama imi spune sa facem sex. Acum ma vede ca pe un obiect sexual atat. Desi el e totul pentru mine. Ma urasc.Mi-as dori sa dau timpul inapoi sa nu fi facut asta..Tot ce fac e sa plang in fiecare seara si mereu par puternica si plina de energie desi nu sunt. Nu am spus nimanui despre chestia asta nu mai pot sa tin in mine. Ce sa fac? M-am saturat de tot. Viata mea e distrusa.

13 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Sunt persoane care suferă pentru că nu au cu ce să îşi hrănească familia, iar tu suferi pentru un tip?
La cei 14 ani ai tăi, nu ai trecut prin greutăţile vieţii. Termină cu prostiile care îţi distrug viaţa, îţi fac doar rău.
Dacă ar afla părinţii tăi ce faci te-ar bate până nu te-ai mai ridica de la pământ.
Voi, generaţia asta nu sunteţi în stare de nimic! Nimeni nu vine şi te ia de mână ca să te ridice, tu trebuie să te ridici.
Du-te la un psiholog dacă vrei îndrumarea cuiva care se pricepe la astfel de probleme cum este în cazul tău.
Nu căuta alinare aici deoarece nu o să primeşti.

| T0T a răspuns:

Incearca sa uiti. Nu ai cum sa te ma gandesti la el, copila proasta. Ai merita o palma poate te-ar trezi la realitate. De ce dracului credeti ca zic toti sa lasati ma copii relatiile la varsta asta? De ce, de prosti? Trebuie sa treci peste, acum nu mai ai cum sa te intorci in copilarie. Trebuie sa gasesti pe altcineva...Pe cineva care sa nu te mai faca sa suferi. Cum sa iti fie ma copila viata distrusa de la un retardat, un porc? Meriti sa iti distrugi viata pentru un nenorocit? Zi-mi tu mie. Tu meriti o bataie d-aia zdravana. Sa te trezesti la realitate. Lasa prostiile astea si treci peste.

| LoveSleep a răspuns:

Chiar habar nu am cum să-ți răspund. Nu cred că mai are rost să-ți spun și eu cât de puțin ți-ai folosit creierul ăla pe care văd că îl ai, pentru că ești conștientă de asta. Încearcă să treci peste. Termină cu tăieturile și cu tâmpenile care n-o să-ți ridice moralul niciodată. Ai doar 14 ani, ai timp să iubești toată viața. Relaxează-te, distrează-te, ieși în oraș, vorbește cu alți băieți dar încearcă să gândești de data asta.

| Doub a răspuns:

".De la 13 ani, am aflat ce inseamna sa iubesti."-laughing))))laughing)))). Ohh, minunat. Da, da esti foarte naiva.

Vrei sa te sinucizi pentru un tip? Asta e si mai amuzantlaughing))))).

| danay72 a răspuns:

Poti sa fii tot ce vrei tu, deci poti sa fii cum erai inainte.Trateaza-te cu demnitate si respect si fii din nou puternica.Acel baiat nu te merita, meriti ceva mai bun, iar faptul ca esti copilaroasa nu e nici o problema pentru ca e ceva normal.Cei care nu te plac pentru ceea ce esti tu inseamna ca nu sunt prieteni adevarati. Sper sa te ajute acest articol.
Cum pot şti dacă e iubire adevărată?
Răspunde la următoarele întrebări:
1. Cum ai defini iubirea? ․․․․․
2. Cum ai defini pasiunea? ․․․․․
3. Care crezi că este diferenţa dintre iubire şi pasiune? ․․․․․
PROBABIL că nu ţi-a fost prea greu să răspunzi la întrebările de mai sus. De fapt, teoretic, e uşor să vezi diferenţa dintre iubire şi pasiune.
Însă totul se poate schimba în clipa în care întâlneşti băiatul sau fata visurilor tale. Simţi dintr-odată fluturi în stomac şi nimic nu mai contează. Eşti îndrăgostit până peste cap. Dar gândeşte-te: este iubire sau pasiune? Cum îţi poţi da seama? Pentru a răspunde la aceste întrebări, să vedem cum ţi s-a schimbat, probabil, concepţia despre cei de sex opus în ultimii ani. De exemplu, întreabă-te:
● Cum îi vedeam pe cei de sex opus când aveam cinci ani?
● Cum îi văd acum?
Răspunsurile tale arată, probabil, că odată ce ai ajuns la pubertate ai început să-i priveşti altfel pe cei de sex opus. „Fetele mi se par acum mai drăguţe ca înainte", spune Brian, de 12 ani. Elaine, care are 16 ani, îşi aminteşte o schimbare care a avut loc în urmă cu câţiva ani: „Toate prietenele mele au început să vorbească despre băieţi, aşa că îmi stătea gândul numai la ei şi mă îndrăgosteam uşor".
Acum, că cei de sex opus nu-ţi sunt indiferenţi, cum îţi poţi stăpâni aceste sentimente puternice? În loc să le ignori — ceea ce nu ar face decât să le intensifice —, poţi considera această situaţie drept o ocazie excelentă de a afla câte ceva despre atracţie, pasiune şi iubire. Dacă vei înţelege aceste trei faţete ale laturii sentimentale a vieţii, vei fi scutit de suferinţe inutile şi, în timp, vei putea găsi iubirea adevărată.
ATRACŢIE → Ceea ce vezi
„Eu şi prietenii mei vorbim mereu despre fete. Încercăm să discutăm şi despre alte lucruri, dar dacă trece o fată frumoasă pe lângă noi, ei bine, uităm despre ce vorbeam." (Alex)
„Un băiat care mă priveşte în ochi, îmi zâmbeşte frumos şi are un mers hotărât îmi atrage atenţia." (Laurie)
E normal să te simţi atras de cineva care arată bine. Dar ceea ce vezi nu e întotdeauna ceea ce pare a fi. De ce? Deoarece aparenţele pot fi înşelătoare. Biblia spune: „Ca un inel de aur în râtul unui porc, aşa este femeia frumoasă care se îndepărtează de înţelepciune" (Proverbele 11:22). Bineînţeles, acest principiu se aplică şi în cazul băieţilor.
PASIUNE → Ceea ce simţi
„Când aveam 12 ani, m-am îndrăgostit nebuneşte de un băiat. Dar, după ce mi-a trecut, mi-am dat seama că îmi plăcuse de el doar pentru că toate prietenele mele umblau după băieţi, iar el era băiat. Asta a fost tot!" (Elaine)
„M-am îndrăgostit de multe ori, dar de obicei mă uitam doar la aspectul fizic. După ce aflam cum era persoana respectivă în interior, îmi dădeam seama că nu eram atât de compatibili pe cât crezusem." (Mark)
Pasiunea trezeşte aceleaşi sentimente ca iubirea. De fapt, iubirea presupune şi sentimente romantice. Dar pasiunea şi iubirea au la bază lucruri total diferite. Pasiunea provine dintr-o reacţie superficială la calităţile exterioare ale cuiva. În plus, nu vede slăbiciunile acelei persoane şi îi exagerează punctele forte. Prin urmare, pasiunea este la fel de solidă ca un castel de nisip. „Nu ţine mult", spune o fată pe nume Fiona. „Poate că într-o zi îţi place de cineva, iar peste o lună ai aceleaşi sentimente, dar faţă de altcineva."
IUBIRE → Ceea ce ştii
„Când e iubire, cred că ai un motiv serios să fii atras de cineva, nu unul egoist." (David)
„Consider că iubirea adevărată se dezvoltă în timp. La început sunteţi prieteni buni. Apoi, încetul cu încetul, descoperi la acea persoană lucruri care îţi plac şi începi să ai sentimente pe care nu le-ai mai avut niciodată." (Judith)
Iubirea se bazează pe o cunoaştere profundă a punctelor forte şi a punctelor slabe ale unei persoane. Nu e deci de mirare că Biblia descrie iubirea ca fiind mai mult decât un simplu sentiment. Ea spune că iubirea este, printre altele, „îndelung răbdătoare şi bună. . . Îndură totul, crede totul, speră totul, suportă totul. Iubirea nu se termină niciodată" (1 Corinteni 13:4, 7,  8). Iubirea determină o persoană să se comporte astfel deoarece se bazează pe cunoaştere, nu pe credulitate sau ignoranţă.
Un exemplu de iubire adevărată
Relatarea biblică despre Iacob şi Rahela arată clar ce înseamnă iubirea adevărată. Cei doi s-au întâlnit la o fântână unde Rahela venise pentru a adăpa oile tatălui său. Iacob a fost atras de ea imediat. De ce? Un motiv este că era „frumoasă la trup şi frumoasă la faţă" (Geneza 29:17).
Dar să nu uităm că iubirea adevărată nu se bazează doar pe atracţia fizică. Iacob n-a fost impresionat doar de frumuseţea Rahelei. De fapt, Biblia spune că, după puţin timp, Iacob simţea mai mult decât atracţie. El o „iubea pe Rahela" (Geneza 29:18, Cornilescu, 2001).
A fost acesta finalul fericit al unei poveşti de dragoste? Nu, mai era mult până atunci. Tatăl Rahelei i-a cerut lui Iacob să aştepte şapte ani pentru a se putea căsători cu Rahela. Chiar dacă pare nedrept, iubirea lui Iacob a fost pusă la încercare. Dacă ar fi fost vorba de o simplă pasiune, Iacob n-ar fi aşteptat atât. Doar iubirea adevărată poate rezista probei timpului. Aşadar, ce s-a întâmplat? Biblia spune: „Şi Iacob a slujit şapte ani pentru Rahela, dar în ochii lui au părut doar câteva zile, pentru că o iubea" (Geneza 29:20).
Ce poţi învăţa din exemplul lui Iacob şi al Rahelei? Că iubirea adevărată poate trece proba timpului. De asemenea, ea nu se bazează numai pe atracţia fizică. De fapt, un posibil partener de căsătorie poate fi cineva de care nu te simţi peste măsură de atras la prima vedere. Barbara, de exemplu, a întâlnit un tânăr de care nu s-a simţit prea atrasă la început. „Dar pe măsură ce îl cunoşteam mai bine", recunoaşte ea, „situaţia s-a schimbat. Am remarcat interesul lui Stephen pentru alţi oameni şi faptul că punea întotdeauna interesele altora mai presus de ale sale. Ştiam că un soţ bun trebuie să aibă aceste calităţi. Am fost atrasă de el şi am început să-l iubesc". A rezultat o căsnicie durabilă.
Când vei fi destul de matur pentru a-ţi da întâlniri în vederea căsătoriei, cum îţi vei da seama dacă e iubire adevărată? Poate că inima îţi va şopti ceva, dar încrede-te în ceea ce-ţi va spune mintea ta, instruită biblic. Încearcă să cunoşti mai mult decât aspectul exterior al unui om. Acordă relaţiei voastre timp să se dezvolte. Nu uita, deseori pasiunea dispare după o vreme. Însă iubirea adevărată ajunge, în timp, să fie tot mai puternică şi devine ‘legătura perfectă a unităţii’ (Coloseni 3:14).
Fii sigur că poţi găsi o astfel de iubire, dacă înveţi să priveşti dincolo de atracţie (ceea ce vezi) şi de pasiune (ceea ce simţi). Următoarele trei pagini te vor ajuta să faci asta.
PENTRU INFORMAŢII SUPLIMENTARE, VEZI VOLUMUL II, CAPITOLELE 1 ŞI 3
ÎN CAPITOLUL URMĂTOR
Să presupunem că ţi-ai găsit jumătatea. Cum îţi poţi da seama dacă eşti pregătit pentru căsătorie?
VERSET-CHEIE
„Apele cele multe nu pot stinge iubirea, nici chiar râurile n-o pot duce cu ele." (Cântarea cântărilor 8:7)
SFAT
Ca să-ţi dai seama cât de bine cunoşti o persoană de care te simţi atras, răspunde la întrebările din foaia de lucru din volumul II, pagina 39 (pentru fete) şi pagina 40 (pentru băieţi).
ŞTIAI CĂ . . . ?
Tinerii care încep şi rup cu uşurinţă o relaţie „se pregătesc" pentru divorţul de după căsătorie.
PLAN DE ACŢIUNE
Ca să-mi dau seama dacă sentimentele mele faţă de cineva sunt un indiciu al pasiunii sau al iubirii, voi ․․․․․
În legătură cu acest subiect, aş vrea să-i întreb pe părinţi: ․․․․․
CE PĂRERE AI?
● De ce i-a creat Dumnezeu pe oameni astfel încât să simtă o atracţie puternică faţă de persoanele de sex opus?
● De ce multe relaţii „de dragoste" dintre adolescenţi se destramă?
[Text generic pe pagina 207]
„Iubirea poate depăşi obstacolele, în timp ce pasiunea tinde să se stingă atunci când situaţia se schimbă sau apar probleme. E nevoie de mult timp pentru a cultiva iubirea adevărată." (Daniella)
[Chenarul de la pagina 209]
Foaie de lucru
tu ce ai face?
Mihai şi Iulia ies împreună de 3 luni, iar Iulia spune că e „îndrăgostită până peste cap". Mihai e nebun după ea. Îi spune chiar şi cum să se îmbrace şi cu cine poate să-şi petreacă timpul. O trata ca pe o prinţesă — până săptămâna trecută, când i-a tras o palmă după ce a „prins-o" vorbind cu alt băiat.
El spune: „Iulia ar trebui să ştie că mi-e foarte frică să n-o pierd. De fapt, până şi gândul că cineva mi-ar putea fura prietena mă înnebuneşte. Îmi pare rău că am lovit-o. Dar am făcut asta pentru că nu suport nici măcar să se uite la altcineva. În plus, mi-am cerut scuze!".
Ea spune: „Părinţii spun că Mihai încearcă să mă controleze, dar nu-i aşa. El pur şi simplu are standarde înalte — n-a încercat niciodată să mă forţeze să fac ceva imoral. Iar când m-a lovit (asta nu le-am spus părinţilor), vorbeam cu alt băiat. Mihai este gelos şi acest lucru mă face să mă simt flatată uneori. Oricum, a spus că-i pare rău şi a promis că nu se va mai repeta".
Tu ce spui? Este ceva în neregulă în această relaţie? Dacă da, ce anume? ․․․․․
Ce ar trebui să facă Iulia? ․․․․․
Tu ce ai face? ․․․․․
[Chenarul de la pagina 210]
Foaie de lucru
tu ce ai face?
Eduard îşi dă întâlniri cu Alisa de două luni şi a observat deja cât de arţăgoasă e, mai ales cu părinţii. De fapt, Alisa se ceartă mereu cu părinţii şi de obicei câştigă. Ea ţine cu încăpăţânare la punctul ei de vedere până când părinţii ajung la capătul puterilor şi cedează. Alisa s-a lăudat în faţa lui Eduard că îi „învârte pe degete" pe părinţi.
El spune: „Alisa e foarte directă şi nu cedează în faţa nimănui, nici măcar în faţa părinţilor. Tatăl ei poate fi foarte enervant, aşa că e normal ca ea să-şi iasă din fire. Dar Alisa nu numai că ţipă, ea poate să şi plângă, să se îmbufneze sau să se poarte foarte frumos. Face orice ca să obţină ce vrea de la părinţi".
Ea spune: „Nu-mi pasă cine eşti, ce funcţie sau ce poziţie ai, îţi spun verde-n faţă ce am de zis. Eduard, prietenul meu, ştie asta. A văzut cum mă port cu părinţii".
Tu ce spui? Este ceva în neregulă în această relaţie? Dacă da, ce anume? ․․․․․
Ce ar trebui să facă Eduard? ․․․․․
Tu ce ai face? ․․․․․
[Chenarul de la pagina 211]
Foaie de lucru
e iubire sau pasiune?
Încearcă să ghiceşti ce cuvânt lipseşte în afirmaţiile de mai jos. Scrie în spaţiile libere cuvântul care se potriveşte: iubire sau pasiune.
 1. „․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․ e oarbă şi îi place să fie aşa. Nu-i place să vadă realitatea." (Calvin)
 2. „Dacă trebuie să-mi schimb comportamentul când sunt în preajma unei fete care-mi place, asta se numeşte ․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․." (Thomas)
 3. „Poate că te deranjează ceva la celălalt. Dar dacă e vorba de ․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․, vrei totuşi să fii cu acea persoană şi să rezolvi problema." (Ryan)
 4. „Când e ․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․, singurele lucruri care te interesează sunt cele pe care le aveţi în comun." (Claudia)
 5. „Când e vorba de ․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․, nu încerci să ascunzi cine eşti cu adevărat." (Eve)
 6. „․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․ este un mod egoist de a obţine ce vrei. Probabil vrei doar să spui că ai un prieten." (Allison)
 7. „․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․ vede greşelile şi ciudăţeniile cuiva, dar poate trăi cu ele." (April)
 8. „Când e ․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․, nu poţi spune de ce te atrage persoana respectivă. Pur şi simplu te atrage." (David)
 9. „Când e vorba de ․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․, crezi că celălalt nu greşeşte." (Chelsea)
10. „Când e ․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․, nu le mai priveşti pe celelalte persoane de sex opus cum le priveai înainte, pentru că vrei să fii loial." (Daniel)
Răspunsuri: Pasiune: 1, 2, 4, 6,  8, 9. Iubire: 3, 5, 7,  10.
[Legenda ilustraţiei de la paginile 206, 207]
Pasiunea este la fel de solidă ca un castel de nisip — dispare în scurt timp

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Poate suna dur, dar eu as vedea lucrurile un pic diferit.

Ma gandesc ca foarte bine ai putea sa mergi la spitalul Fundeni si sa sa zici ca mergi in vizita la cineva.

Treci si tu prin saloanele cu persoanele in faza terminala la cancere sau alte grozavii din astea. Sa vezi oamenii cu tuburi in burta, carand stalpul de perfuzii dupa ei.

Aia inseamna final.

Poti sa mai treci si pe la spitalul de arsi, sa vezi oamenii fara picioare, fara fete, arsi.

Aia inseamna durere.

Daca tot nu te-ai saturat, poti sa mai dai o raita si pe la un centru de persoane ce sufera de autism. Sau probleme nervoase degenerative serioase.

Aia inseamna viata ratata.

Tu insa? Ai luat o decizie proasta si te-ai culcat cu unul. La o varsta prea frageda. Asta este. Ai luat acea decizie, suferi consecintele.

Insa in plus, parerea mea este ca ar fi bine sa te opresti din prostia asta.

Trecutul reprezinta experienta. Viitorul te defineste. Fa-l sa merite.

Doar tu poti asta, si nimeni altcineva.

Apuca-te si fa un sport, fa niste dansuri, citeste ceva, scrie, invata sa canti la un instrument, sunt atatea lucruri pe care poti sa le faci iar cei de care spuneam mai devreme ar da orice ca sa poata sa mai aiba o sansa. O sansa pe care tu o irosesti.

Trecutul a trecut. Traieste-ti prezentul pana nu devine trecut si nu vei mai putea face nimic.

| Sociopat a răspuns:

Ooo nu!
Oare e timpul? E timpul sa incepi faza de adolescent emo rebel? Ooo.Cred ca da.
Asculta Three Days Grace, Linkin Park, Papa Roach, Skillet, Breaking Benjamin si uita-te la animeuri romantice apoi perverse si amuzante pentru ca asa e ordinea. Dupa asta, pe la vreo 16 ani iti revii.
Dupa ce am vazut "M-am saturat de viata" "Vreau sa mor" si "Am 14 ani" am incetat sa citesc.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Andreea,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si poate gandul asta te va ajuta sa iti invingi reticenta.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra. Nimeni nu va afla ce discuti cu noi.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uneori, chiar si cele mai mici ganduri pot duce la greseli enorme. Situatia ta e complicata...foarte complicata, dar incearca sa iei totul de la capat. Gandeste-te ca ai 14 ani, mai ai de trait o gramada de timp. daca tu iti faci rau, nu rezolvi nimic. Multi oameni au incercat sa gaseasca o solutie prin sinucidere, dar am realizat si eu ca nu e o solutie. Incearca sa-l uiti. Impune-ti faptul ca el nu mai inseamna nimic pentru tine. Faptul ca te-a distrus definitiv, inseamna ca nu are rost sa simti ceva pentru o astfel de persoana. Din dragoste, oamenii fac greseli care pot marca pe viata. Gandeste-te ca viata merge inainte. Nu o ia de la capat niciodata, dar o poti considera noua. Acum, probabil te simti ca un nimic, o persoana folosita, dar sa nu gandesti asa. Orice ar fi, viata merge mai departe. Faptele vin si trec. Poate ca in urma lor, lasa traume si suferinta, dar, cu greu, o sa treci peste. Nu mai comite o asemenea incurcatura. Daca vrei sa vorbesti mai mult despre starea ta, eu ascult... Ai grija de tine.

| matematician a răspuns:

Iti dau un pont, muzica rap,
Desi multe persoane cred ca este un gen muzical banal, prostesc si alte caracteristici, exista un fel de terapie, din cate stiu acest stil iti ofera o putere proprie pe plan psihic, iti confera un sentiment de putere launtrica si de grandoare ( doar sa nu ajungi mult prea narcisista ),
Iti mai dau un pont, daca un baiat iti spune mai ales la o varsta frageda de 14 ani ca nu esti destul de perversa, ar trebui sa-i dai in cap cu primul corn sau lapte primit de catre scoala, sau chiar cu un ghiveci de flori,

Nu are rost sa te invinovatesti pentru cele intamplate, desi stii prea bine ca este vina ta, in cele din urma vei ajunge la depresie, poate chiar si la urmatoarea treapta, aceea fiind sinuciderea. Incearca sa te gandesti ca trecutul este trecut si sa-ti induci o stare de spirit favorabila, ca si cum toata puterea este in mainile tale, care chiar si este, cu privire la viata ta, gandeste-te ca ai puterea de a-ti creea un viitor dupa propriul tau plac, modelandu-l pe parcurs in functiie de celelalte persoane din jurul tau si nevoile tale,
Succes,

| GucciMarcheaza a răspuns:

Fata mea, voi sunteti din alta liga fata de mine aia mai mica,
da' eu vin cu urmatoarea propunere, hai cu mine in Germania smr tu si eu de nu in 2 ani mare nunta ceti fac de nu te fac pritzesa sa annebunesc

Semnat GuccyMarkezeanu ca pe FB

| fraise99 a răspuns:

Nimeni nu are o viata perfecta.Situatia ta este buna fata de altii care sunt traficati omoriti sau desfigurat in situati inutile din viata. Poate parerea mea no sa te ajute mult dar totusi vreau sa-ti zic ca viata nu trebuie traita in trecut...Iti spun din propria experienta. Pune punct la acest capitol cu baiatul aceste si incepe un alt capitol unul unde sa incerci sa te schimbi.Ai doar 13 ani-ar trebui sa stii ca lumea mare si ai undeti cauta fericirea.

| mihaela999123 a răspuns:

Nu stiu ce sa-ti spun, nu te pot judeca si nimeni nu are vreun drept s-o faca. De ce te-am crede curva draga mea?
Da. poate ai fost naiva, dar nu toti suntem asa? Nu toti facem greseli? Crezi ca faptul ca faci greseli e un motiv sa mori? Nu! E un motiv sa te tii tare si sa lupti contra lor si a lui! E un motiv sa cauti o prietena adevarata care sa te inteleaga! E un motiv sa cauti prietene adevarate!
De uitat, n-ai cum sa-l uiti!
Dar!
Draga mea...
De trait viata asta, mai ai sa traiesti...
Sunt atatea persoane care sa te iubeasca pentru calitatile tale!
Nu fa prostia sa te sinucizi!
Ratezi atatea lucruri! Atatia oameni care te pot iubii pentru cine esti si care poate te vor pentru sufletul tau, nu pentru sex.
Crede-ma...
Nu ai dreptul sa te omori, nu ai dreptul sa faci asa ceva.
Nu ai dreptul sa renunti la viata. Dar, daca o s-o faci, probabil ca asta va fi cea mai mare greseala, nu baietii, si nu sexul. Pana la urma, nu putem fii virgini pana la moarte draga mea! Depinde de fiecare pe ce drum o ia!
Dar altii te pot trage spre bine! Asa ca nu le refuza mana cand incearca sa te ajute!
Si fii atenta, ca aceia sa fie persoane bune. Persoanele bune fac lucruri bune pentru tine fara s-o ceri! Nu cadouri scumpe! Doar clipe de care sa-ti amintesti cu bucurie!
Asta e ceea ce ar trebui sa faci, sa cauti, sa speri.