| ruby999 a întrebat:

Vreau raspunsuri de la baieti va rog frumos.am si eu o intrebare la voi, acum cateva luni m-am despartit de fostul prieten, el a fost cel care a hotarat sa puna capat relatiei deoarece iubea o alta fata drept care a luat-o si de nevasta.iar acum imi vorbeste foarte urat nu evita nicio ocazie sa ma "atace" atat cu vorbe cat si cu fapte, eu am impresia ca el ma uraste deoarece acum 3 ani aveam o relatie foarte frumoasa ne iubeam enorm el a fost primul si ultimul meu brbat din viata mea de pana acum.Insa ai mei nu erau de acord cu el si intr.o oarekre masura mau influentat si pe mine sa-l las.M-am indragostit de alt baiat si l-am lasat pe el, de fapt nu cred ca a fost dragosste pentru acel baiat a fost doar o obsesie o data ce am revenit la cel de dinaintea lui.el se tot ruga de mine sa ma impac cu el ca ma iubeste venea dupa mine la scoala insa eu eram ferm convinsa ca nul mai vreau.lam facut sa sufere enorm.si mai ales ca el crede ca m-am culcat cu celalalt.iar dupa un timp el a plecat in Romania si sa "indragostit" de alta.nu am putut crede asa ceva chiar de ea pff? el intotdeauna avusese o parere proasta despre ea radea de ea o facea in toate felurile.Dar stiti cum se spune de cine fugi de ala dai! iar dupa un timp m-am dus si eu in tara si cand l-am revazut am simtit ca sa reaprins flacara pe care o simteam pentru el.M-am intor in Spania am stat cu gandul doar la el dabia asteptam ziua in care sa se intoarca si el.lam asteptat cateva luni bune n-am putut sa mai iubesc pe nimeni sau sa-mi fac vreo relatie si nici nu pot.in fine a venit aici ne-am impacat, insa lucrurile numai erau ca la inceput el tot tinea legatura cu fata de care se "indragostise" si pun " pentru ca mai toata lumea spune ca ceea ce simte pentru ea este o obsesie k iubirea care mi-a purta mie a cazut pe ea. incepuse certurile ne certam mereu, incepuse sa ma jicneask numai era ca la inceput si imi reprosa tot timpul ca dc m-am culcat cu celalalt? ca el ma iubea mult.si de fiecare data cand ma vedea cu vreun baiat se lua de mine nu ma lasa sa stau cu nimeni.iar acum dupa ce sa insurat cu fata asta.toata lumea spune ca e obsesie ca no sa durez.eram acum o luna in discoteca dansam cu un baiat el eera cu fata aceea si a vnt pe la spate si mi-a dat un pumn in mijloc dar nu tare.atunci am simtit k este gelos.dar nu stiu ce sa mai cred nu cred ca ar putea fi gelos o data ce el deja sia ales un alt drum.ma-si bucura sa stiu ca este.si acum el numi vorbeste deloc numai ca de fiecare data cand are ocazie imi vorbeste urat si ma "ataca".eu zic ca daca nu avea nimic cu mine imi vorbea, imi dadea sfaturi ca pana la urma el e cel care a terminat relatia definitiv...imi spunea ca i-am omorat sentimentele hihi...eu am incercat sal intreb daca are ceva cu mine insa,,, fara niciun rezultat se da prea dursi e frte orgolios.si as vrea sa ma ajuti voi va rog frumos se poarta asa cu mine deoarece ma uraste pentru ca l-am facut sa sufere¿el mai demult imi spunea ca iubirea care o simtea pentru mine sa transformat in ura si scarba.va rog ajutati-ma multumesc

9 răspunsuri:
| lolly a răspuns:

Pff...se comporta asa datorita geloziei, te-a iubit si era atat de geloss! Ura a prins-o pentru ca si-a imprimat ceva in cap ca te-ai culcat cu acel baiat, chiar daca nu a avut dovezi a crezut in asta foarte tare. Fata s-ar putea s-o foloseasca pentru a te face geloasa...

| ruby999 explică (pentru lolly):

Da pei asta imi zicea si el ca din cauza la baiatul ala crede ca m-am culcat cu el, sunt sigura ca daca nu ar fi crezut in asta lucrurile altfel ar fi fost. si nu stiu mi-e greu sa cred ca vrea s-o foloseasca nu cred ca te insori cu cineva doar ddin ambitie poate ca simte o obsesie pentru ea e posibil¿ multumeschappy

| nicusor19 a răspuns:

Buna ruby999 happy
Am citit povestioara ta si din pacate pot spune ca si eu am trecut prin ceva asemanator.
Cand o relatie se termina in felul asta, indiferent de situatie nu mai este cale de intoarcere.Probabil ca daca am fi fost fata in fata,m-ai fi intrebat "Dece?". Pentru ca tot timpul ar exista temeri,reprosuri ceea ce ar duce la conflicte.
Din pacate la un moment-dat toti suntem pusi in fata incercarilor si uneori fara sa vrem plecam de langa persoana iubita,iar apoi cand ne dam seama de gravitatea faptelor ne intoarcem.
Insa te rog acorda-mi bunavointa ta si te rog,permite-mi sa iti adresez o intrebare. Consideri ca ai vrea o viata alaturi de el,comportandu-se ca acum?
E bine totusi sa invatam din greseli si sa incercam sa tragem o linie la trecut.
Incearca sa traiesti trecutul in prezent si prezentul in viitorhappy Ce inseamna asta? Am sa iti explic!
Desi te-ai despartit de acel baiat,inca ai un cadou frumos, si anume amintirile.
Amintirile si clipele frumoase petrecute impreuna nu ti-le poate lua nimeni si nimic. "Pastreaza orice gand,orice fapta sau orice amintire, in adancul sufletului tau ca pe o comoara.Ele sunt cel mai de pret lucru din relatia voastra si nimeni nu vi-le va putea lua vreodata."
Chiar daca este greu,respecta-i decizia si lasa timpul sa ii arate adevarul ce el il respinge.Tu! Continua sa crezi in tine si nu te lasa invinsa. Cand ti se ia ceva, ti se da altceva.
Acorda-ti putin timp tie si pune-ti lucrurile in ordine, iar bunatatea sufletului tau va fi rasplatitahappy
Niciodata sa nu crezi ca in viata este usor, dar ceea ce ne face cu adevarat deosebiti este modul incare raspundem provocarilor vietii.
"Cand crezi ca nu mai ai nimic, priveste in adancul sufletului tau si ai sa vezi ca te ai pe tine"

| ruby999 explică (pentru nicusor19):

Pei presupun ca daca ne-am impaca am incerca amand2 sa lasam trecutul de o parte si sa o luam de la cap.
Dar totusi ce sa inteleg din gesturile lui? ma uraste¿ sau i sunt indiferenta¿ s-ar putea sa mai aive ceva pentru mine dar din cauza orgoliului si a urei care mi-o poarta sa nu vada realitatea'? iti mulltumesc happy

| nicusor19 a răspuns:

Sincer doar el stie ceea ce simte cu adevarat, nu vreau sa te dezamageasc dar eu sunt genul de persoana care spune lucrurile in fata.
Si daca va inpacati, nu ati face altceva decat sa inrautatiti situatia, pentru ca tot timpul va avea aceasta chestie in cap...si inca ceva, s-ar putea ca la un moment dat, tu sa fi cea care se va schimba fata de el

| ruby999 explică (pentru nicusor19):

Este posibil sa fie gelos¿

| nicusor19 a răspuns:

Da,este pasibila si chestia asta

| Metaloco a răspuns:

Deci ai scris un roman...dar faza ii ca l-ai facut sa sufere si apoi dupa ce v-ati impacat poate vroia sa iti intoarca fapta.si da parerea mea este ca ii gelos daca tot iti reprosaza tot felul de chestii.dar crede-ma ca ii foarte urat sa lasi un baiat asa deodata si apoi sa vrei sa te impaci ca si eu am patit ceva asemanator dar eu sunt prea bun si iert cu toate ca nu este bine sa fiu chiar asa. oricum cand l-ai parasit sigur s-a daramat cerul peste el si acum sigur vrea sa se tot razbune mai ales ca ii aiurit si crede ca i-ai fost infidela cand erati despartiti sa spun asa. oricum sfatul meu este sa nu-l mai pui la suflet ca nu se merita ca ii cacanar(scuze limbajul)dar daca se termina o relatie, parerea mea este ca cei doi trebuie sa ramana amici si oricum de ce sa-l bagi in seama ca el are nevasta acum, mai bine iti vezi de viata ta si o sa-ti gasesti un baiat mai bun si atunci el isi v-a da seama ca a gresit si atunci v-a intelege ce s-a intamplat cand l-ai parasit.am uitat: baietiilor le place sa aiba totul sub control pentru majoritatea intelegerea intr-un cupla inseamna 70-80%cuvantul baiatului nu 50-50 cum ii normal. sper ca te-am ajutat.bafta si succes in viata

| ruby999 explică (pentru Metaloco):

Daaa chiar ca roman laughing...Pei asta e k eu nu il bag in seama, el de fiecare data cand are ocazia ma "ataca".Dar in rest nu borbeste cu mine.Si nu inteleg de ce nu vrea sa ramanem amici¿ oare ma uraste si de aceea¿mai ales el fiind un tip tare orgolios.eu l-am tot intrebat daca vrea sa razbune pe mine dar mi-a negat de fiecare data.Si nu inteleg ceva cum poate sa fie gelos daca el este insurat acum nu inteleg?sadmulti spun ca ceea ce simte pentru fata aceea este obsesie, oare chiar asa o fi¿ multumesc mult pentru ajutor.