| anonim_4396 a întrebat:

Ma cheama Miruna. Ce porecla credeti ca mi s-ar potrivi?big grin.Mersi!

Răspuns Câştigător
| kiss1 a răspuns:

Buna skoompa'.
Origine si semnificatiile numelui Miruna

Nume slave: cea aducatoare de pace, mir

Despre numele Miruna

Miruna are la baza, dupa unele interpretari, substantivul "myron", un ulei extras din plante parfumate, care are sensul de "balsam", "mirodenie". Din punct de vedere crestin este vorba despre "untdelemnul sfintit", mirul folosit la Botez.

In slava, mir inseamna pace, de unde Miruna semnifica "cea aducatoare de pace", "pacifista".

Cam atit cu semnificatia numelui tau.Ai un nume de exceptie,trebuie sa specific asta(nu ma pot abtine),fii cit se poate de mindra de el.Dar,acum,hai sa trecem la subiect,adica la ,,porecle,,(bineinteles).
Iata citeva idei care sper sa-ti fie de folos.:
Miruna
Mirul
Miru'
Mira'
Miruni'
Mirunii
Mirunika
Mirunikutza
Miry
Mery
Iri
Iry
Irii'
Iru'
Irui
Iri'
Runa
Uny
Miruny
Irra
Mia
Ema.
Sper sa-ti fi venit cit de cit in ajutor.Mult succes.Bye.

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mira, Mina, Ira, Mirna, Irna (diminutiv).
Porecla poate să fie şi în legătură cu un anumit mod de viaţă, grup social, locuri frecventate, gândire, percepţie, pregătire profesională, statut social, etc. Din toate astea nu dai niciun amănunt.
Cu plăcere.
Pa, pa.

| Ana-Maria94 a răspuns:

Miru, Mira, Miruta, Miri.

| bluesky a răspuns:

Mimi sau Miri

| TiinutsS:╳DiiiD a răspuns:

Mirara [love struck]

| PuяpℓeMusic a răspuns:

Miru, Mirunica, Mirunel.

| PureCherry a răspuns:

Iruna, mirinot, irinu stiu

| emma6312 a răspuns:

Pai... Mirunika, Miri, Miru, Mira etc; x

| Ems a răspuns:

Si pe minehee hee Mie mi se zice miru si mira. si mirunellaughing

| iepurica_7902 a răspuns:

Pisicuta, mirunica, gata ca nu mai gasesc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da
iti marge pisi
ie bun

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mikidutza miru mimi miki rina