| Myruna_1378 a întrebat:

Ce porecla mi s-ar potrivi daca ma cheama miruna?

Răspuns Câştigător
| kiss1 a răspuns:

Buna skoompa'.
Origine si semnificatiile numelui Miruna

Nume slave: cea aducatoare de pace, mir

Despre numele Miruna

Miruna are la baza, dupa unele interpretari, substantivul "myron", un ulei extras din plante parfumate, care are sensul de "balsam", "mirodenie". Din punct de vedere crestin este vorba despre "untdelemnul sfintit", mirul folosit la Botez.

In slava, mir inseamna pace, de unde Miruna semnifica "cea aducatoare de pace", "pacifista".

Cam atit cu semnificatia numelui tau.Ai un nume de exceptie,trebuie sa specific asta(nu ma pot abtine),fii cit se poate de mindra de el.Dar,acum,hai sa trecem la subiect,adica la ,,porecle,,(bineinteles).
Iata citeva idei care sper sa-ti fie de folos.:
Miruna
Mirul
Miru'
Mira'
Miruni'
Mirunii
Mirunika
Mirunikutza
Miry
Mery
Iri
Iry
Irii'
Iru'
Irui
Iri'
Runa
Uny
Miruny
Irra
Mia
Ema.
Sper sa-ti fi venit cit de cit in ajutor.Mult succes.Bye.

5 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Miru love struck

| Anduciu a răspuns:

Miruna : pitipoanca spermatoida in cautare de miere cu capsuni.
Dovada:http://www.123urban.ro/showTerm.htm?term=miruna

PORÉCLĂ, porecle, s. f. 1. Supranume dat, de obicei în bătaie de joc, unei persoane, mai ales în legătură cu o trăsătură caracteristică a aspectului său exterior, a psihicului sau a activității sale. 2. (Înv. și reg.) Nume de familie. [Var.: (reg.) polícră, poríclă s. f.] – Din sl. poreklo.
Cred ca intelegi ce am vrut sa spun.

| UnCorazonLocoooo a răspuns:

Mina ( in spaniola are sensul de fata care arata bine, sau ceva de genul asta )

| mirunaioana a răspuns:

Buna! Si pe mine ma cheama Miruna.Prietenii imi spun Miruna sau Miru. Dar eu consider ca cea mai frumoasa porecla la acest nume este chiar numele acesta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Heis i pe mine ma cheama miruna. si mi se zice. cum simnte fiecare. adica porecla trebuie sa o dai din suflet