| DouaPuncteIcs a întrebat:

Maine dau teza la romana si mie mi-a fost f rau in ziua in care nea predat diftongul, triftongul, hiat, semivocale, etc si nu am inteles nimic...va rog explicati-mi cat mai bine sa inteleg va rooghappy
Fundahappy:*

Răspuns Câştigător
| Ionutz_2646 a răspuns:

Pai banuiesc ca iti va da sa scrii cuvinte in care ai hiat, diftong, triftong etc.
Fi atent eu iti dau niste cuvinte care contin diftong... si tu le memorezi si le scrii la teza OK?
deci la diftong
ie-pu-re
diftongul este ie
coa-sa
diftongul este oa
do-ua
diftongul este ua
ACUMA LA TRIFTONG
beau
triftongul este eau
vorbeau
tot eau
dormeau
tot eau si asa mai departe
SI LA HIAT
pa-la-ri-e
hiatul este i si e (deoarece sunt in silabe diferite si sunt vocale si semivocale)
ge-o-gra-fi-e
e si o
i si e
chi-mi-e
hiatul este i si e
LA DEFINITII NU PREA MA DESCURC DAR TI-AM DAT NISTE EXEMPLE CA SA SCRI CEVA.BAFTA

6 răspunsuri:
| anqutsel a răspuns:

O vocala si o semivocala in aceeasi silaba formeaza diftongul
Ex.: Soare=Soa-re. Diftongul este oa
O vocala si 2 semivocale intr-o silaba formeaza triftongul
Ex.: Leoaica= Le-oai-ca. Oai este triftongul
2 vocale alaturate (adica una dupa alta )aflate in silabe diferite formeaza hiatul.
Ex.: alee=A-le-e... e-e este hiatul
Daca te pune sa spui care e vocala ( in cazul triftongilor si diftongilor) o iei babeste prelungesti spre exemplu: le-oaaaaaaaaaaai-ca.Vezi pe a poti sa-l prelungesti cel mai bine.
! Atentie! La hiat aman2 sunt VOCALE!
! Atentie! : A sau Ă sauÂsau Î sunt mereu vocale.
Te pup

| DouaPuncteIcs explică:

Multumesc tuturorhappy M-ati ajutati cu totii!
happy

| pRiNcEsS_1238 a răspuns:

Pai la diftong trebuie sa fie doua vocale, una langa alta cum este OA-meni, la triftong trebuie sa fie trei vocale una langa alta cum este le-OAI-ca iar la hiat trebuie sa fie doua vocale despartite cum este i-de-E (literele pe care le-am scris cu litere mari sunt vocalele). Sper ca intelegibig grin fundita?batting eyelashes plssad

| Deea_2581 a răspuns:

Pai
Diftongul:1 vocala si o semnivocala in aceeasi silaba (mai)
Triftongul: 3 vocale in aceeasi silaba (cre-ioa-ne)
Hiat: 2 vocale in silabe diferite (a-e-ro-port)
Semivocala : Vocală care nu se poate rosti decât împreună cu o altă vocală

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

consoanele sunt vocale care se rostesc cu ajutorul altor sunete semi vocalele sunt sunete care nu pot alcatui singure silabe si si se pronunta la jumatatea intensitatii unei vocale. Ele pot fi e i o u

| YuLyK1998 a răspuns:

Care esti diftongul la iubit?