| qwerty101010 a întrebat:

As vrea sa-mi explicati si mie passe compose la franceza. Profa l-a predat in clasa, dar n-am inteles tot si o sa imi trebuaisca la teza. Cel mai bun raspuns primeste funda (cel ce ma face sa inteleghee hee ). Multumesc anticipat >big grin

Răspuns Câştigător
| atraiptatipovestiviata a răspuns:

Pai e destul de simplu:

verbul "AVOIR" sau "ETRE" conjugat la prezent + participiu verbului deconjugat

de ex. eu am mancat - j' ai mangé - adica "avoir" la prezent + participiu de la "manger"

! la verbele de miscare se foloseste vb "etre" NU " avoir"
de ex. la : aller, partir, sunt vreo 12 de toate dar nu mi le amintesc acum
TU trebuie sa inveti ff bine sa conjugi Avoir si Etre la prezent si sa stii care sunt verbele de miscare pentru care se foloseste doar etre.

Participiu la verbele de grupa 1 ( care se termina in ER) se face usor : "tai" R si pui accent pe É
La verbele de grupa 2 ( care se termina in IR ) de obicei se "taie" R si uneori se adauga un S...

2 răspunsuri:
| cupydo0n a răspuns:

Aici ai un topic cu acelasi gen de intrebare : http://www.tpu.ro/......dau-funda/
Au fost multe raspunsuri acolo si poate citindule intelegi si tu cum se formeaza.

O zi buna.

| atraiptatipovestiviata a răspuns:

Verbele de miscare sunt : venir, mourir, descendre, tomber, monter, rester, rentrer, entrer, arriver, aller, naitre, sortir, partir, pentru care trebuie sa folosesti mereu ETRE si pentru care trebuie sa faci acordul, adica la participiu mai pui un "e" daca e gen feminin, mai un "s" daca e masculin numar plural, mai un "es" daca e feminin plural.

Sper ca te-am ajutat.
Pentru participii ai putea sa iti scrii de pe net participiile verbelor celor mai uzuale, adica pe care le folosesti chiar tu zilnic.

aller- allé
partir - parti
venir - veni
ecouter - ecouté
arriver - arrivé
etc