| flor_4630 a întrebat:

Mi-e frica de moarte.ma gandesc tot timpul la asta:cum se scurg secundele si nu te mai poti da timpul inapoi. Mi-e frica pentru ca odata si odata tot o a vina vremea cand voi muri.Eu nu cred in iad sau in rai.Eu sunt sigura ca n-o sa mai simt nimic, pur si simplu n-o sa mai exist.Cand vine ziua mea nu ma gandesc decat la faptul ca am mai inaintat cu un an spre moarte. Ce sa fac sa nu ma mai gandesc la asta?

Răspuns Câştigător
| AnaBejenaru a răspuns:

Uite,nu exist nimeni care sa nu segandeasca la asta,pur si simplu resemneaza-te,nu e imeni nemuritor, toti murim odata si odata happynici eu nu cred in rai sau in iad.dar pana atunci bucura-te de fiecare clipa petrecuta cu familia, prietenii.si distreaza-te. lasa grijile

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Gândește-te ca în viata sunt chestii frumoase de realizat și moartea nu are nici o importanta, la bătrânețe te gândești la moarte acum cât ești tânăra ai viata înainte și trebuie sa fi pozitiva, hai fi mai vesela.

| Adry05 a răspuns:

In primul rand, prin faptul ca admiti ca nu crezi in rai si iad, admiti si ca in crezi in Dumnezeu. Si asta, e destul de gravstraight face. In primul rand, in ce credinta crezi? [ortodoxa, catolica, protestanta etc.] Parerea mea e ca, daca ai crede in Dumnezeu, asa cum trebuie, ai merge la biserica si ai face lucrurile importante pentru mantuie [cele admise de credinta ta] atunci nu ti-ar mai fi asa de frica de moarte. Poate ar trebui sa mergi la un psiholog, in cele mai multe cazuri, aceste persoane aduc oamenii pe calea cea buna, adica ii indruma cum sa-si traiasca viata, sa nu mai fie tensionati si stresati de anumite lucruri! Poate ar trebui sa consulti unul, ti-ar da un ajutor mult mai specializat decat TPU, crede-ma. Succes si o zi buna!

| Chris a răspuns:

Se spune ca psihicul uman e cel mai puternic antidot la problemele noastre. Totul este un proces de autosugestie. Incearca sa te gandesti la partile bune ale vietii, sunt multe. Bucura-te de soare, pentru ca a venit primavara. Bucura-te de zambete, de lacrimi, de jocuri, de o carte buna, de un film amuzant. Bucura-te ca suntem umani.
Asa e, timpul se scurge ireversibil. Face parte din echilibrul existentei. Pana la urma, toti murim. Nimeni nu stie insa ce se intampla cu adevarat. Priveste altfel situatia: nimeni nu s-a intors, deci nu poate fi chiar asa de rau.
PS: Un control la un medic de specialitate si un tratament adecvat te-ar putea ajuta -fara urma de ironie ascunsa. Bafta!

| CandyTetris a răspuns:

Deci ai sa dormi,pe veci, si asta te deranjeaza fiindca? Si eu ma gandesc cateodata,dar trecem peste, cat timp o sa aiba ai tai bani de cosciug totul e bine, daca esti ca mine si nu o sa te jeleasca prea multi si mai bine http://coramaulean.blogspot.com/.are o postare interesanta.e mai mult comic de fapt:)
Dar pana atunci,baga la niste cursuri pe internet, meri si ajuta saraci, gaseste-ti ocupatie. Iiti spun din experienta, singurul motiv pentru care te gandesti la chestiile astea e ca ai prea mult timp liber:)

| Dragonboy a răspuns:

De ce iti e asa frica? tu trebuie sa savurezi viata asa cum e si cu c=bune si cu rele! pentru ca niciodata nu o sa dai timpul inapoi! traieste ca si cum ai trai ultima clipa! distreaza-te, iubeste si uita lucrurile relewinking

| flor_4630 explică:

Deci,nu e vorba ca nu am incredere in Dumnezeu.Eu ma consider norocoasa. Dumnezeu mi-e dat cee a ce a considerat El ca merit la momentul potrivit.Si m-a ajutat de multe ori.Numai ca eu pur si simplu nu cred ca exista aceste 2 locuri.Eu ador viata, tocmai de-asta mi-e frica sa mor.Nu sunt chiar atat de disperata.Sunt constienta ca pana la urma tot o sa mor.Am terminat psihologia.Si asta m-a ajutat foarte mult.Stiu ca trebuie sa nu ma gandesc la asta, cel putin deocamdata.Multumessc pentru rasp.O sa-l aleg pe cel mai bun, desi toate au fost f bune.

| ŞoSeŢeL a răspuns:

Sa stii ca si eu am avut ceva de genul asta.Dar, m-am gandit ca toti vom muri si nimeni nu ramane nemuritor. Pur si simplu traiesc clipahappy. incerc sa uit, sa ma distrez, sa petrec mai mult timp cu prietenii si sa fac cemi place.Incearca si tu poate merge.Si nu te mai speria...pentru ca tuturor ne vine randul odata sau mai tarziu.Sincer,sper ca team ajutat.Succes.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu ma gandesc la asta si chiar pot spune ca uneori sunt in depresie.Ma tot gandesc ca peste cativa ani nu voi mai exista.Am inceput sa nu mai cred in rai si iad si chiar daca ar exista mi-as dori sa pot trai vesnicie pe pamant.Dar ce sa faci? Acesta este ciclul vietii.Peste sute de ani vom fi doar tarana. :'(

| timelord a răspuns:

Draga flor, eu sunt de acord cu tine in privinta morti si cred ca nu ar mai trebuii sa te mai gandesti la asta deoarece iti provoaca frica, ingrijorare dar trebuie sa-ti aduci aminte faptul ca mai sunt foarte multi ani pana la acel moment dar asta consta in norocul fiecaruia. Sa ai o viata cat mai frumoasahappy