| anonim_4396 a întrebat:

Nu am fost niciodată împreună, dar i-am spus că îl iubesc. Evident, a rămas șocat și mi-a spus că ar fi trebuit să îi spun, nu să aștept un an de zile pentru a face asta. El e în clasa a XII-a, în liceu cu mine și urmează să dea BAC-ul. Mi-a spus că l-am prins într-o perioadă proastă cu școala, meditații, BAC și să am puțină răbdare, să aștept. A spus, de asemenea, că făceam mai rău dacă nu îi spuneam și l-am întrebat cu ce-l ajută acum că știe ce simt pentru el. Mi-a zis: Pentru că așa poate putem schimba cumva, dar normal că ajută, acum că știu asta. Îmi doresc din tot sufletul să am o relație frumoasă cu el, l-aș aștepta și mai mult dacă ar fi nevoie, dar vreau să am certitudinea că nu va fi în zadar. Nu pot să-l întreb : acum zi, ce vrei de la mine? Ar însemna să nu îi dau timp și să fac un pas greșit. Ce simte pentru mine, dacă simte ceva.?

8 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Te-ai gândit că după ce dă BAC-ul pleacă la facultate unde o să întâlnească alte fete? Nu îţi face speranţe mari, sincer. Acum, pentru el este important să termine liceul şi să pornească în viaţă.
Nu cred că îl iubeşti, doar îl placi. Nu ai avut niciodată o relaţie cu el ca să îţi dai seama dacă vă iubiţi sau nu.
Sunt persoane îndrăgostite de cineva, apoi după ce intră în relaţia mult aşteptată, le dispare acel entuziasm. Ca dovadă, numărul impresionant de divorţuri înregistrate în ultimii ani.
Nimeni nu ştie ce simte cu adevărat pentru tine, decât să presupunem mai bine îl întrebi.

| Doub a răspuns:

Dar tu ce simti pentru el? Esti sigura ca e iubire? Cum il iubesti daca nu ai fost niciodata cu el?thinking

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

E la moda in ziua de azi. de aia "iubirea" lor tine 2 luni, si dupa cauta pe altul.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Trist, dar adevarat.sad

| Dariusuu a răspuns:

DRAGA MEAAAAAAAAAA.

Nu confunda iubirea cu atracţia.Nu trebuia să-i spui asta. Putea-i să-i spui simplu că eşti îndrăgostită de el şi atât.Chestia cu iubirea e exagerată.

Acum aşteaptă-l să vezi ce are de gând cu viaţa lui. E cel mai util sfat pe care ţi-l pot da.

Răspuns utilizator avertizat
| DarkOrbitMoon a răspuns:

De placut, te place, ca altfel n-ar mai depune efort si ti-ar spune sa-l lasi.
Asteapta-l pana in iulie cand termina cu bacul, desi nu vad de ce l-ar impiedica asta sa aiba o relatie cu tine, dar fiecare face cum doreste. Pana atunci vorbiti, intalniti-va si chestii din astea, cum ai asteptat pana acum, mai poti astepta cateva luni, care oricum vor trece repede. Dupa totul se va rezolva.
Eu nu cred ca-ti vei face sperante false.

| IoanaPsy a răspuns:

Imi pare rau sa te dezamagesc, dar in ceea ce priveste relatiile nu exista certitudini sau garantii. Mai ales ca oamenii se schimba in timp. E foarte bine ca ai verbalizat sentimentele. Acum e momentul sa ai rabdare. Si oricum, chiar daca el are bac-ul anul asta, asta nu inseamna ca nu puteti vorbi. Doar ca timpul petrecut impreuna va fi mai limitat. Succes!