| CataSmartu a întrebat:

Nu stiu de unde sa incep, sper sa aveti rabdare sa cititi.
Am 20 de ani si am o relatie cu o fata de ceva timp, nu e genu de relatie cum credeti voi, dar nu stiu cum sa o denumesc. Deci sa va explic : la inceput eram amici, adica ea ma intreba daca merg cu ea la club, si invers, are 16 ani, eu 20 si avea nevoie de protectie cum s-ar spune, imi povestea problemele din familia ei si cam tot ce facea.
Bun, eu am terminat liceu, nu am luat bacu si am zis ca sa nu stau un an acasa deageaba, am plecat cu ceva relatii in stainatate. Nu prea mai aveam timp de telefoane dar tineam legatura cat de cat. Inainte de craciun parintii ei au divortat si mi-am luat concediu pentru ca si eu eram terminat (prima data cand imi castigam banii) si am venit acasa am petrecut craciunu cu ea 3 zile, in astea 3 zile mi-a spus ca simte ceva mai mult decat ca suntem prieteni, eu nu stiam ce sa ii zic, o placeam si eu, dar mie nu imi place sa am iubita, imi plac doar aventurile, si nu voiam sa imi bat joc de ea. A trecut craciunu, ea a plecat cu taicaso la un oras distanta de mine, apoi nu a durat mult si m-am intors la munca in strainatate.
De o luna am venit acasa, considerand ca imi ajung banii stransi pentru o masina si sa-mi fac eu de cap pana in iarna.
Bun, de aici incep problemele, am iesit la suc cu ea, ca amici nu ca si iubiti, am aflat ca ea tocmai se despartise de un baiat, pe care il stiam si imi era amic pot sa zic. Eu tot am iesit cu ea, ca imi era dor de ea, vorbeam ore la telefon etc. Si acum amicu ala al meu s-a transformat in dusmanul meu, crede ca din vina mea l-a lasat. Si eu cred ca o plac, dar nu ma simt instare sa tin o relatie : adica sunt genu ala de baiat care se trezeste la ora 5 dupa masa, care glumeste cu toate fetele si care nu si-ar lasa amici pentru o fata, si nu vreau sa imi bat joc de ea.
Si am intrebat-o intr-o zi, pentru ca nu stiam ce fel de relatie avem noi, si a zis ca amici nu suntem dar nici iubiti
si cand am zis de amici cu benefici a zis ca pe aproape, doar ca nu ca si in film (adica fara sex si linsaturi). Ma rog, am pus-o sa hotarasca daca suntem amici sau iubiti, pentru ca devenea aiurea : se enerva ca de ce nu raspuns la telefon sau ca nu ii scriam inapoie destul de repede, si amici nu fac asta.
Nu mi-a mai scris de 2 zile, si nu am dormit toata noaptea, ce am gresit, ce sa fac, ce relatie e asta? nu mai inteleg nimic din lumea asta, de ce e fata asta asa complica?

3 răspunsuri:
| Ritsuko a răspuns:

Alege ce iti doresti.Nu puteti sa fiti prieteni in conditiile astea. Daca o placi spune-i, trebuie sa luati totul de la 0 intr-un fel.

| eelena1797 a răspuns:

O poti intreba frumos ce vrea, desi se vede ca e nehotarata. Intrebarea ar fi. tu ce vrei de la ea? in sensul ca, ai spus ca iti plac aventurile nu relatiile si dupa o intrebi daca e o relatie de prietenie sau sunteti iubiti. La fel ca ea, nici tu nu stii ce vrei. Caut-o, vorbestei calm si incearca sa o intelegi.

| scalaru a răspuns:

Lasa ma fetitele de 16 ani ai 20 in ***