| eu123456789 a întrebat:

O fata ma face tocilara la scoala doar pentru ca iau note ceva mai mari decat ea. Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| znstr a răspuns:

Invidia e mare, si prostia pe masura. Sunt multe si multi carora nu le pasa de scoala si gasesc ca subiect de ras/glume, pe cineva care chiar vrea sa invete. Stiu cum e sa fi luat peste picior cand iti vezi de treaba ta, dar o sa isi dea singura seama mai tarziu ca a gresit, cand tu o sa ajungi mai sus ca ea prin notele mari luate acum.

Si cum a zis XBrunetteX, expresia "mai bine cu mapa, decat cu sapa", se potriveste in cazul tau desi ma indoiesc ca fata respectiva, din moment ce e in stare doar sa faca misto de tine, ar intelege expresia asta.

Invata in continuare, felicitari si succes! happy

12 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Practic ea rade de tine ca nu esti "slaba" ca ea. Cand ar trebui sa fie invers. Ce ar trebui sa faci? Sa te mandresti, ca ai cu ce.winking

| SuneteDeChitara a răspuns:

Uneori, şi eu sunt catalogată tocilară doar pentru că iau note bune. E mişto să ştii atâtea chestii. Nu o lua in seamă. Ea te critică pentru că vrea doar să te schimbe. Tu arată-i că nu te deranjează.

| DoodyAlexx a răspuns:

Nimic..iti vezi de treaba, continua cu notele bune si in viitor ii va parea rau ca nu a fost "tocilara" ca tine

| KevinAnthony a răspuns:

Spune-i persoanei care te-a insultat că gestul ei a fost nepoliticos şi că ţi se pare lamentabil faptul că trebuie să insulte pe cineva ca să se simtă bine în propria piele sau găseşte orice altă replică - ai grija sa nu o insulţi şi tu; pentru a detensiona momentul şi a arăta că într-adevar nu îţi pasă, foloseşte o replică amuzantă din vreun film românesc, de exemplu. Apoi pleacă, pentru că nu are sens să rămâi în aceeaşi încăpere cu o persoană care te-a insultat; plecarea nu e un semn de cedare sau înfrângere, ci afirmarea faptului că nu îi vei mai accepta comentariile răutăcioase.

| Cosmin86 a răspuns:

Pe langa ce ti s-a spus, poti sa-i dai si o bucata sanatoasa sa-i inchizi gura happy

| XBrunetteX a răspuns:

Ignor-o,da-o incolo de proasta.
Si mie mi se intampla, dar ma doare undeva de ce cred altii despre mine.

Spune-i si tu o replica inteligenta, gen : "Mai bine cu mapa decat cu sapa".winking

| anonymous09 a răspuns:

Trebuie sa o ignori. si intr-o zi cand te enerveaza, da-i o palma asa cu dosul si spune-i : fa, oi fii eu mai desteapta, dar macar o sa am un viitor, nu ca tine

| Louuder98 a răspuns:

Nu ar trebui sa o bagi in seama, daca isi foloseste ultimul neuron ca sa te jugneasca e problema ei, dar ea iti spune asta, in speranta ca tu o sa te schimbi si o sa iei note mai mici, si asa o sa se laude ea ca are note mai mari ca tinewinking

| Irinami21 a răspuns:

Stai calma face asta din cauza ca o roade invidia. tu ar trebui sa ii spui asa 'Macar eu invat si am note mai bune, nu ca tine.'' si asa ai incerca sa ii inchizi gura. Multe persoane se cred asa de tari dar ele fac asta..doar ca sa fie in centrul atentiei. Practic tu trebuie sa ti capul sus si sa fi mandra ca ai Note mai bune ca acele fete la scoala :X

| Irinami21 a răspuns:

Mdaaa..Multe persoane fac asta, din cauza invidiei.tu stai calma si raspundei in felul urmator ''Macar eu am note mai bune la scoala nu ca tine.'' ea se va simti un pic jicnita dar asta e. Plus ca tu trebuie sa fi mandra ca esti desteapta sa ti Mereu capul sus si sa nu pui la suflet ce spun altii... Invidie asta e tot :X

| treiLEI a răspuns:

Pai, si eu am patit asta...cred ca ar trebui sa nu o bagi in seama si sa fi sociala si deschisa ca sa nu te creada si altii...

| dki a răspuns:

Mai mult ca sigur o roade invidia....nu te lasa descurajata