| CrystalRose12 a întrebat:

Am o problema foarte mare a inceput scoala si din nou sunt luata peste picior fiindca am note mari, si echitetata drept tocilara. M-am saturat de toate glumele care se fac pe seama mea si as vrea foarte mult sa se opresca vreun sfat?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Marry104 a răspuns:

Buna.Nu ii baga in seama.Si eu pateam la fel.Cand eram in clasa a-5-a eu eram noua si alte colege care nu invatau la fel de bine ca mine erau invidioase.Cand ridicam mana sa dau un raspuns si dadeam unul bun ele imi faceau mutre pe la spate.Si ele invatau, dar pe mine ma faceau tocilara pentru ca vroiau sa ma faca sa nu mai invat si sa fie ele premiantele clasei.Eu nu le-am bagat in seama si cu timpul au incetat sa se mai poarte asa, ba chiar am devenit prietene.Normal ca inveti ca doar de aia mergi la scoala sa acumulezi cat mai multe cunostinte.Nu e o rusine sa inveti, eu as spune ca e chiar o mandrei.Gandeste-te ca ce inveti pentru tine inveti si pentru nimeni altcineva.Invata ca sa ai un viitor cat mai bun. Ai putea sa incerci sa vorbesti cu ei si sa le spui ca tu inveti pentru tine si viitorul tau, nu ca sa te dai mare.Si sfatuieste-i sa faca si ei la fel. Daca nu te lasa nici asa in pace nu ii mai baga in seama ca ei sunt doar gelosi pe tine.De ce ii intereseaza pe ei de notele tale?! Fiecare cu notele lui. Daca te fac tocilara nu o lua ca pe o insulta, ci ca pe un compliment.Ei si-ar dori sa aiba notele tale, dar nu le au asa ca inceaca sa te faca pe tine sa iei note mai mici.Imi pare sincer rau pentru tine pentru ca stiu cum te simti.Nu e deloc placut, stiu. Daca ei sunt rautaciosi, lasa-i sa fie.Ei o sa aiba de pierdut si sa stii ca si invidia e un pacat.Nu baga toate rautatile in seama ca asa e lumea, e rea, si nu o poti schimba.Tu invata in continuare si o sa vezi ca nu o sa regreti.
Sper ca te-am ajutat.
Iti doresc o zi frumoasa si note cat mai mari in continuarehappy

8 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Marry104 are dreptate. Ai vazut cati copii nu au luat BAC-ul? Erau aceia in genul colegilor tai. Viitorul nu vi-l faceti impreuna.winking

| neutrino a răspuns:

Nici nu a inceput bine scoala si tu ai deja note foarte mari! Niciodata ce-i incapabili nu vor recunoaste valoare colegilor fruntasi la invatatura.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

Răspuns utilizator avertizat
| Danişor a răspuns:

Salut! de ce se iau de tine? pentru ca iei note mari? ce copii gelosi.Nu-i baga in seama.Probrabil vor ajunge niste aurolaci care vor cotrobaii prin gunoaie in timp ce tu o sa fii la un servici bun.Nu-i baga in seama nu te descuraja de ce zic oamenii din jur.Succes!