| Ramo137 a întrebat:

O situatie delicata. Cum ii pot spune "bff" ului meu ca nu mai vreau sa fim prietene. Doar sa ne separam si sa ne vedem fiecare de treaba ei.

S.a schimbat rau in timp. Primile 6 luni a fost f atenta cu ce ziceam, ma asculta, imi raspundea imediat la mesaje. Adora compania mea. A venit si in orasul meu sa stam amundoua fata in fata.

Insa dupa ce ne.am vazut cam de 2 ori. S.a racit rau. Un pic cate un pic, nu prea ma mai baga in seama, nu imi mai spune nimic din ce face, simt ca ma invidiaza dar nu stiu din ce motiv... fiindca are multi prieteni fata de mine. E mai buna la scoala etc.
De abia de imi raspunde pe Facebook si vorbim o data la 2 saptamani. Nu mai m.a numit "cea mai buna prietena" de vreo 1 an. A uitat de ziua mea.

Nu vrea sa comunice. asa ca vreau sa despart prietenia cu ea. E una toxica. nu ma ajuta cu ceva daca imi raspunde rece si doar sa ma foloseasca pentru sfaturi.
Prietenia asta a tinut 2 ani jumate. In doar primele 6-7 luni a fost in regula tot. Dar nu mai continui vazand.o asa.

Insa nu stiu ce as putea si cum sa ii spun?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i exact ceea ce gandesti.
Prinzi o zi buna in care poti vorbi cu ea si pur si simplu ii spui ce te macina si ceea ce simti ca sa te eliberezi si asa va fi mai bine si pentru tine si pentru ea.
Daca nu ii spui risti sa pierzi faptul ca poate si ea este de aceeasi parere cu tine.

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Vorbește sincer și deschis cu ea, dar nu o acuza. Oricum, prietenii adevărați te respecta și apreciază pentru ceea ce ești. Prietenul adevărat iubește oricând și în nenorocire ajunge ca un frate.

| FaraNume1245 a răspuns:

Ori vorbesti deschis si sincer cu ea, ori nu mai vorbesti deloc cu ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai simplu e sa nu mai comunici in niciun fel cu ea (chiar daca ea o s-o faca, tu nu-i raspunzi, dar din ce ai scris mai sus, slabe sanse) si o sa se "stinga flacara", adica prietenia, de la sine.

| sEusebiu a răspuns:

Prietenia e o intelege intre doua persoane de a-si asculta problemele una alteia, deoarece oamenii sunt creaturi sociale si au nevoie de interactiune sociala...e ok ca o prietenie sa moara, lucruri de genu se intampla tot timpul.Nu trebuie sa-i spui nimic, nu ii mai scrie si totul se va termina de la sine.

| Ramo137 explică (pentru sEusebiu):

Nu cred ca e ok asa.
In acesti 2 ani nici o cearta nu am avut. Insa cum am zis mai sus... nu mai e deloc cum era, in plus are niste vicii foarte urate la care eu nu vreau sa iau parte( bautura. Tigari).
Multumesc frumos pentru raspuns

| sEusebiu a răspuns (pentru Ramo137):

Inseamna ca esti o prietena rea pentru ca vrei sa renunti la ea nu sa o ajuti sa iasa din aceste vicii.

| Ramo137 explică (pentru sEusebiu):

Fii linistit ca am vrut sa o ajut insa ea sta in alt oras. Si spune ca nu vrea. Si nu vreau sa ma cert cu ea daca asta ii place.

Eu sunt o persoana realista. Numai ca proasta fiindca am indurat ignoranta ei si ea nestiind ca ma supata cu asta... Ceea ce eu trebuia sa ii zic de mult timp.
Numai ca imi era teama sa n.o supar. Nu sunt nici decum o persoana rea.

| sEusebiu a răspuns (pentru Ramo137):

Daca ai stii destula psihologie si manipulare ai putea sa o ajuti, n-am spus ca esti o persoana rea ci un prieten rau happy.

| Ramo137 explică (pentru sEusebiu):

N-am laughing) am doar 19 ani. Unele relatii trebuie sa se termine si atata. o zi buna!