| Ramo137 a întrebat:

Neata! O situatie delicata. Cum ii pot spune "bff" ului meu ca nu mai vreau sa fim prietene. Doar sa ne separam si sa ne vedem fiecare de treaba ei.

S.a schimbat rau in timp. Primile 6 luni a fost f atenta cu ce ziceam, ma asculta, imi raspundea imediat la mesaje. Adora compania mea. A venit si in orasul meu sa stam amundoua fata in fata.

Insa dupa ce ne.am vazut cam de 2 ori. S.a racit rau. Un pic cate un pic, nu prea ma mai baga in seama, nu imi mai spune nimic din ce face, simt ca ma invidiaza dar nu stiu din ce motiv... fiindca are multi prieteni fata de mine. E mai buna la scoala etc.
Are niste vicii de cand o stiu( bea si fumeaza) care eu nu le agreez insa nu i.am spus niciodata nimic, sa nu se supere.

Acuma de abia de imi raspunde pe Facebook si vorbim o data la 2 saptamani. Nu mai m.a numit "cea mai buna prietena" de vreun an. A uitat de ziua mea. Nu imi mai da nici un like la postari si inainte imi dadea la orice porcarie ce postam.

Nu vrea sa comunice. asa ca vreau sa despart prietenia cu ea. E una toxica, nu ma ajuta cu ceva daca imi raspunde rece si nici doar sa ma foloseasca pentru sfaturi.

Prietenia asta a tinut 2 ani jumate. Nu ne.am certat deloc pana acum fiindca ma cunosc pe mine si la cine tin nu ma cert.
In doar primele 6-7 luni a fost in regula tot. Dar nu mai continui vazand.o asa.

Insa nu stiu ce as putea si cum sa ii spun? Sa ii spun frumos ca gata e gata fara a 2 sansa. ( la ea fiind a 20-a sansa.

6 răspunsuri:
| PersonajFictiv a răspuns:

Pai ai vorbit cu ea despre asta?
Daca da, ce explicatie ti-a oferit?

| Ramo137 explică (pentru PersonajFictiv):

Inca n-am vorbit

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Ramo137):

Pai ti-a fost amica atata timp, nu stiu ce s-a intamplat, dar nu mai e ca la inceput.
Vorbeste cu ea, poate nici nu e vorba de tine, poate are anumite probleme si se poarta asa cu toti ( Bea si fumeaza, bautura, in special e un viciu al oamenilor nefericiti, care au diverse probleme).
Vorbeste cu ea, cu calm si intelegere.

| Ramo137 explică (pentru PersonajFictiv):

Bautura o are de cand o stiu eu. doar sa se dea "smechera" si sa stea cu prietenii ei. Am vorbit despre asta cu ea dar e in zadar.
Pur si simplu zilele astea o sa stau de vorba cu ea (sa prind curaj sa ii zic tot ce ma deranjeaza laughing )
Si sper sa inteleaga ca asta am ales. Fara sa faca urat sau sa imi poarte pica sau ceva.

| Anna121 a răspuns:

Simplu o ignori, nu trebuie sa-i zici ca nu mai vreti sa fiti prietene pentru ca e de la sine inteles ca ea oricum nu mai vrea sa fie prietena ta cea mai buna. N-o mai cauti, nu-i mai dai mesaje, n-o mai intrebi daca vrea sa iasa cu tine. Va puteti saluta cand va vedeti ca asa ii frumos, dar nimic mai mult.

| AdrianaLacan a răspuns:

Din punctul meu de vedere, nu ar trebui sa ii spui nimic, ignor-o si tu, pentru ca asa cum te macina pe tine ignoranta ei, asa o va macina si pe ea cand te va cauta. Nu ai altceva mai bun de facut decat sa iti bati capul cu asa ceva? Uite, ea are. Prietenie o sa legi atunci cand iti injuri prietena/prietenul, va certati, va dati palme si apoi sunteti cei mai buni prieteni, nu sa va barfiti si sa fiti invidiosi. Tu degeata esti atenta la lucrurile astea, ca te ignora, ca x sau ca y, ca ea nu observa lucrurile astea pentru ca nu ii pasa. Ai grija ce "prieteni" iti faci, mata blanda zgarie rau! :*