| Tmcn a întrebat:

Ofer funda pentru raspunsuri sincere.
Observati ca, cei care nu sunt la fel ca restul sunt marginalizati? De ce? De ce apar aceste stereotipuri, de ce sunt huiduiti, sau se vorbeste pe la spate despre ei? Ce drept avem sa judecam? De ce nu lasam fiecare persoana sa fie ea insasi fara sa-i fie frica de parerea lumii? Peste tot ni se spune sa fim noi insusi, dar in societatea asta putem?! Putem fi noi insusi ( in limita bunului simt) fara sa fim judecati, fara sa apara stereotipuri sau chiar huiduiti? Voi ce credeti?

2 răspunsuri:
| CHryStine a răspuns:

Buna! societatea din Romania, din pacate, e o societate in care multi se cred pe o treapta mai sus decat ceilalti, astfel incerc sa isi arate presupusa ''autoritate'' prin glume proaste si batjocora.Cei care nu sunt ca majoritatea intotdeauna au dat, fara sa vor, loc la diferite speculatii.Asta e cel mai groaznic lucru:cei ce asculta un anume tip de muzicas au cei care sunt mai timizi sunt batjocoriti.Toate astea se intampla in primul rand din cauza educatiei din familie si din cauza anturajului.Mi-ar placea mult ca lucrurile sa se schimbe.Vad zilnic astfel de situatii si oricat de mult incerc sa le explic celor care isi bat jo, ca nu e binece fac nu inteleg...Nu pot sa ii inteleg.

| xXIrisXx a răspuns:

Pai asa sunt (unii) oamenii! Mai ales din Romania. Cand li se pare lor ca e ceva schimbat imediat incep sa huiduiasca.Eu cred ca nu au ce face. plz funda