| LolNope a întrebat:

Nu credeti ca ar trebui sa apara si o categorie "Teme Pentru Acasa"?
Adica, serios, este o regula pe care mai nimeni nu o respecta si care polueaza categoriile...
Din moment ce nu ii putem face pe unii sa respecte niste limite ale bunului-simt nu putem sa ii maginaluzam la o categorie a lor?

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

S-a discutat pe această temă pe blog:
http://www.TPU.ro/blog/?p=2379.
Însă în continuare temele sunt interzise pe TPU, tot ce înseamnă "temă" se raportează și așa ar trebui să și rămână.
Copiii trebuie să înveţe să gândească singuri.
(Mai multe argumente am prezentat în comentariile mele de pe blog.)

P.S. Și de înjurături n-o să scăpăm de tot niciodată. Ce ar fi atunci să facem o categorie și pentru ele? Doar așa, ca să nu de deranjeze vizual pe la toate categoriile.

| blueangel99 a răspuns:

Ba da. Ai dreptate

| Karinakari99 a răspuns:

Păi,dacă raportăm acele " întrebări " de la orice categorie, vor dispărea şi nu vor mai polua.Dar cum ştim că sunt care pentru o fundiţă...ar face orice. Să le facă compuneri,se le caute referate,ba chiar lucruri simple.
Elevii trebuie să înveţe să lucreze singuri,să gândească (virgulă) că nu rezolv nici o treabă dacă le dai mură în gură.De aceea există butonul " Raporteză " pentru a raporta întrebările cu teme.
Mulţi nu au fost de acord (printre care şi eu) să se înfiinţeze această categorie " Teme pentru acasă " şi în final răspunsul a fost nu.
Acestă regulă a fost aplicată spre binele elevilor. Dacă s-ar înfiinţa o categorie anume pentru teme,le-ar face foarte rău, deci, repet e spre binele lor.

Apache
| Apache a răspuns:

,,Din moment ce nu ii putem face pe unii sa respecte niste limite ale bunului-simt nu putem sa ii maginaluzam la o categorie a lor?,,
dar cine spune ca nu putem? daca si anumiti useri ar putea bana atunci am scapa de problema!
Numai eu cred ca raportez 50 de intrebari despre teme pe zi... daca ar fi 2-3 useri importanti care sa aiba dreptul asta am scapa de probleme, dar binenteles. adminii vor sa sa faca un site educativ pe TPU ...ca doar de asta au adus-o pe alexandra si prefera se le faca cateogorii ca sa isi copieze temele si sa reuseasca din nou rezultatele minunate de la bacul de anul asta

| IMC90 a răspuns:

S-a discutat mult pe tema asta, iar raspunsul final a fost nu. Fiecare trebuie sa-si faca tema, numai asa putem invata ce inseamna responsabilitatea si putem reusi in viata.

Daca cineva ne-ar face temele, am exclude total rolul lor (nu acela de a lua niste note ci acela de a ne pregati pentru ce urmeaza sa facem in viata)...

| Paulla a răspuns:

Nu eşti singura care crede asta.
Eu m-am săturat să văd la fiecare categorie întrebări de genul 'Cât face 1+1? Care e subiectul în propoziţia 'Eu merg.'? Îmi face cineva o compunere?'.
Dacă ar fi o categorie 'Teme', celelalte categorii n-ar mai fi pline de porcării. La evaluării cei care-şi fac temele pe net vor realiza că nu e o soluţie aşa de bună, iar dacă nu o vor face, să sperăm că vor rămâne repetenţi. Sincer, nu-mi pasă de ei, vreau doar să nu mai văd teme la toate categoriile.

| Senorita2000 a răspuns:

Pai eu nu cred ca ar fi folositor cuiva asa ceva.Dca elevii au teme, sa si le faca singuri.

| MioaraParalescu a răspuns:

Nu prea stiu sincer...si eu as avea nevoie! oricum ai dreptate, ca sunt de rezolvat pentru teme acasa.Dar incearca pe :educatie si cultura...nu e corect! sincer mi-ar place vorba ta.Imi dai funda pls?laughing

| ady123 a răspuns:

Nuuuu aia de la TPU au scris la reguli ca daca ne ajutam pe TPU la teme ne baneaza contul, citeste si tu regurile cand intri pe TPU

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sti cum se zice vorba aia: "Daca nu ii poti invinge, fi ca iei".