| anonim_4396 a întrebat:

N-am o idee corect obiectiva cum ar trebui sa formulez urmatoarea intrebare dar o sa incerc sa o fac oarecum obiectiv chiar daca nu 100 la suta sau nici pe aproape.
Si intreb acum atat adolescentii sa zicem ( dam drept la replica tuturor) incepand cu 16 ani cat si majorii sau oamenii mari de ani de aici de pe acest site, fara limita de varsta,studii,sex, rasa etc. Nu descriminez pe nimeni, sa raspunda atat baieti cat si fete in egala masura! M-ar incanta sa fie cat mai multe raspunsuri!

Ce se intampla cu societatea noastra, ati observat si voi sau e doar in mintea mea ca lumea nu este ceea ce trebuie si ma refer in societatea romaneasca, de ce au deveniti oamenii neseriosi ca si lipsa a cuvantului dat, de ce sunt dusmanosi? Si vreau sa va intreb daca si voi simtiti ceva schimbat in rau in materie de socializare? Vrem, nu vrem, uneori depindem de cei din jurul nostru, asa cum pe sosea depinzi daca te pun in pericol si ceilalti participanti la trafic, chiar daca tu mergi legal si corect, depinzi de ceilalti, cam asa se intampla si in societate.
Eu am observat (si nu e un studiu) ca lumea nu mai are cuvant, una zic, alta fac, una primit apoi se ascund in umbra ca s-au rusinat, pe alti trantori ii tine societatea asta in spate pe care tot ei o blameaza, le platesc si lor ajutoarele sociale.
Altii sunt de prost caracter oricat de mult i-ai ajuta.
Ma refer aici nu la o anumita categorie de oameni si varsta ci la o paleta de oameni cuprinsa de la 18 ani-la +55 de ani barbati si femei, ii observ pe multi schimbati dar in rau.
Ce se intampla oameni buni? Se arunca cu ceva in aer si lumea a devenit bolnava psihic in primul rand, am uitat sa fim oameni? Pe unii ne ating acesti agenti patogeni pe altii nu ne ating si ii putem vedea pe cei atinsi sau cum?
Eu cand mi-am dat cuvantul unui cunoscut asa fac fie vreme buna sau rea, fie si sfarsitul lumii.
Cand vad ca oameni carora le dai un os sa-l roada si se comporta ca niste prosti, imi vine sa ma dau cu capul de pereti vazand de ex. straini de aici de pe TPU care sunt gata sa te ajute cu un sfat,cu o vorba buna fara sa te cunoasca,unii poate se si cunosc intre ei (de aici de pe site) in viata reala cine stie, dar pentru cei pe care-i cunoasteti de mult timp si se comporta exact ca niste retardati, e normal sa se comporte asa?
Voi ce observati in societatea actuala cand vine vorba de straini, fie ca e vorba de vecinii vostri, fie ca e de cei pe care-i stiti foarte bine sau mai putin bine, fie de cei cu care ati avut evenimente impreuna, fie de cei cu care ati copilarit etc, cum sta treaba totul e roz?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În jurul tău și nu numai există comportamente ca acelea pe care le descrii mai sus. Ele nu sunt așa de generalizate cum le vezi dta.

| Simpatic a răspuns (pentru sadrian46):

N-as fi dorit sa sune ca generalizez, dar asa a iesit asta e.
poate este problema mea ca pe unde ma duc dau numai de t*rfe si hoti cum zicea un poet.
poate este vina mea ca n-am plecat dintr-o zona ok ca si structura dar aiurea ca si oameni, si asta e vina mea stiu.
cred ca de ex, daca acum locuiam in oradea, Arad, cluj cred ca altfel ma intelegeam cu oamenii de acolo.
deci trebuie sa inteleg ca si locul adica oamenii si mentalitatea depind de la zona la zona.

| sadrian46 a răspuns (pentru Simpatic):

Da, așa este. Ce pot să spun. Eu am locuit până acum în Arad, Timișoara, Cluj. Într-o comunitate mai mare de oameni, găsești persoane de toate categoriile.

| Celcestietot a răspuns:

Nu toti romanii, dar o buna parte din ei sunt imorali, evolueaza pe alt plan decat pe cel care ar trebui. Aceasta buna parte se gandeste doar la bunurile materiale si la cum sa il domine pe cel din jurul sau. Iti dau ceva din Biblie :

,, 1. Şi aceasta să ştii că, în zilele din urmă, vor veni vremuri grele;
2. Că vor fi oameni iubitori de sine, iubitori de arginţi, lăudăroşi, trufaşi, hulitori, neascultători de părinţi, nemulţumitori, fără cucernicie,
3. Lipsiţi de dragoste, neînduplecaţi, clevetitori, neînfrânaţi, cruzi, neiubitori de bine,
4. Trădători, necuviincioşi, îngâmfaţi, iubitori de desfătări mai mult decât iubitori de Dumnezeu,
5. Având înfăţişarea adevăratei credinţe, dar tăgăduind puterea ei. Depărtează-te şi de aceştia.'' (Epistola a doua către Timotei a Sfântului Apostol Pavel cap. 3)

Crezi ca sunt adevarate aceste versete din Biblie sau nu?

| Simpatic a răspuns (pentru Celcestietot):

Da,eu cred.

| Celcestietot a răspuns (pentru Simpatic):

Atunci este bine happy.