| Anne2000 a întrebat:

Pro sau contra pedepsei cu moartea? Argumente.

Răspuns Câştigător
| TomoeSan247 a răspuns:

Contra.
Oamenii nu sunt in masura sa judece faptele altor oameni, indiferent de gravitatea lor, oferind dreptul la viata sau moartea. Cand vine vorba de asta, oamenii sunt egali pentru ca atat timp cat noi nu am creeat viata pe planeta asta, nu avem dreptul sa o luam cuiva.

7 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Contra.Nu o tin p-aia cu "nu suntem in masura sa ii judecam...etc".Nu este vorba de cat de oameni sunt ei.Nu suntem in stare sa ii judecam.Adica nu noi, aia care ar trebui sa o faca.Le oferi ceva, de obicei bani si nu mai ai nevoie de arma sau cutit ca sa scapi de cineva.
Acu' mai e cum mai e ca daca ai putere si nu-ti convine ce face x il bagi la parnaie ca asa vrei tu. Daca ar fi pedeapsa cu moartea ar fi si mai rau.
Nu cred ca aia care se ocupa cu legea sunt in stare sa faca ceva bun si corect.Nici legea in sine nu este normala.Mi se pare idioata.Unu' a derapat cu masina ca era acoperit drumu' cu gheata si i s-a facut dosar penal pentru omor din culpa.Altu' a sarit cu sataru' la unu' care-i intrase cu cutitu' in casa sa-l atace si a fost judecat fiind considerat infractor cand el de fapt se apara.Doar cateva cazuri pe care le-am vazut.Chestii idioate.Pedeapsa cu moartea nu are ce cauta undeva unde oamenii care detin puterea sunt idioti.
Nu cred ca sunt multi aia care se gandesc "ba, da asta chiar e vinovat? Sigur ala care l-a judecat nu-i un idiot corupt?".

| OnuOnulică a răspuns:

Eu sunt pro... unii chiar merită.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru oamenii care nu ucid intentionat,in accidente rutiere,la locul de munca etc. sunt de acord sa primeasca o pedeapsa cu inchisoarea,dar pentru pedofili,oamenii care ucid din placere sunt de acord sa primeasca o pedeapsa cu moartea,dar nu orice fel de moarte, o moarte crunta, pentru ca o moarte prin impuscare ar fi una prea usoara, as sugera sa fie arsi pe rug si cu fier incins. daca se vor aplica astfel de pedepse, poate se vor gandi de 10 ori inainte sa mai comita asa ceva.moarte pentru moarte!

| Northern a răspuns:

Depinde de gravitatea faptei.
Pot fi contra, dar şi pro.

| Darius392 a răspuns:

Eu cred ca oamenii nu sunt in masura sa judece faptele altor oameni, indiferent de gravitatea lor, oferind dreptul la viata sau moartea. Cand vine vorba de asta, oamenii sunt egali pentru ca atat timp cat noi nu am creeat viata pe planeta asta, nu avem dreptul sa o luam cuiva, deci sunt contra.

| LorenaAnca a răspuns:

Buna!
Atata timp cat omul nu face fapte grave intentionat, totul ar putea sa se rezume la cativa ani de inchisoare. Dar daca omul este un pedofil nebun care ucide cu buna constiinta, un glont in cap ar fi potrivit. Ai putea sa zici ca sunt ceva gen si pro si contra.
Pa, pa!

| IasminXD a răspuns:

Contra, ca totusi ii un om.
Si pro, pentru ca inloc sa le dea pedepse cum i-a dat lu unu de 216 ani mai bine il omoara, sa stai in celula inchis pana la moarte te termina sihic.