| Prezidentul a întrebat:

Sunteti pro sau contra pedepsei cu moartea? Argumentati. De ce?

Răspuns Câştigător
| Robert2526 a răspuns:

Contra. Mai bine ii chinuim ( smuls unghii, taiat degete, chestii de genul), iar daca se intampla sa moara, putem da vina pe intamplare

| Prezidentul explică (pentru Robert2526):

Mai bine ii chinuim (ne chinuim si pe noi) si le platim cazarea in inchisori de lux, frumos raspuns laughing

| Robert2526 a răspuns (pentru Prezidentul):

Citisem undeva ca fiecare detinut costa in jur de 2500 de ron lunar happy Daca am scapa de macar 30% dintre ei, am mai face o autostrada.

ps: Sunt curios care este procentul romanilor care reusesc sa castige net 2500 ron

21 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Normal ar fi sa existe un "supra-om" care sa ne judece. Dar, daca acesta nu exista, nu ne mai ramane decat sa ne judecam noi, unii pe altii. Ce rezulta de aici se vede. Ne incaieram si ne macelarim, ca sa ne facem dreptate singuri. Este razboiul ceva legal? Se pare ca da. O tara declara razboi alteia in mod "legal". Ca vor muri mii sau zeci de mii...asta e. Si atunci ce mai conteaza ca mai punem si o lege (pedeapsa cu moartea) si omoram din cand in cand cate un om?

| Prezidentul explică (pentru sabin89):

Tu compari un razboi (o actiune militara) cu o crima? Un act militar este o actiune umana, bazata pe anumite mijloace, anumite structuri, care isi propune sa realizeze un scop: politic, diplomatic, economic, etc.

O crima este o infractiune grava, numita si "crima contra umanitatii", omucindere...

Cand este razboi, este autoaparare sunt mai multe obiective. Cand esti omorat este crima, singurul scop este moartea.

Nu exista "supra-om", exista legi in societate care trebuie respectate, date tot de oameni simplii. "Buruiana trebuie taiata!"

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Logica de bun simt e de ajuns, nu ai nevoie de supra-oameni. Doar ca umanitatea nu a ajuns deocamdata nici macar pana la acel nivel.

Omori un om, esti criminal. Omori un milion, esti cuceritor. Ii omori pe toti... esti zeu.

| KillMePlease a răspuns:

Sunt singura care e pro?
ieeei, libertatee straight face

| anonim_4396 a răspuns (pentru KillMePlease):

Nu, sa fii pro e de bun simt din foarte multe motive, de la siguranta societatii pana la motive financiare. Doar ca astia de mai sus au creierele spalate si au fost imbuibati cu politically correctness asa ca percep lumea doar prin prisma lucrurilor cu care au fost manipulati. Daca si-ar folosi creierele ar intelege ca un grup va avea doar de castigat prin eliminarea elementelor care il destabilizeaza. Daca un individ se apuca intr-o zi sa ucida 5 persoane ca asa i-a venit lui, nu mai are rost sa-l integrezi in societate. Cum nu are rost sa rupi fonduri din alta parte ca sa-l hranesti pana moare de batranete. Nu e inuman sa ucizi indivizii care pun in pericol societatea, e mai inuman sa alegi sa hranesti si sa intretii puscariasi cand ai putea face asta pentru copii, batrani sau pentru oricare alt individ care nu a periclitat siguranta celorlalti. Dar lumea e un loc retardat, nu avem ce sa-i facem.

| KillMePlease a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca nu sunt singura care crede asta.

| AirănMeidăn a răspuns:

contra
cred ca sentinta pe viata e de ajuns. gandeste-te ce chestii traiesc aia pe plan psihic, sa stii ca acolo iti vei trai tot restul vietii. eu clar m-as sinucide daca as ajunge sa stau intr-o celula toata viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contra, dacă omori un infractor nu faci altceva decât să-i faci o favoare, mai bine să trăiască o viață chinuitoare.

| Krixxus a răspuns:

Pro!
De ce? pai... primi care ar ajunge acolo ar fi logic tiganii si apoi poate se mai calmeaza lumea asta care a "turbat"

| MedionTcO a răspuns:

Contra,normal.Fiecare are dreptul la viata si nu cred ca suntem noi in stare sa-l pedepsim pe altul.Religios vorbind:"Cel care este fara de pacat sa arunce primul"...deci,eu nu cred ca exista cineva care nu a gresit in viata lui.

| Hokostbaby a răspuns (pentru MedionTcO):

Morala crestina e o miyerie si daca e sa te iei dupa ea nu poti face societatea sa functioneye. Te rog nu mai vorbi din punc de vedere religios cand cei care isi iau morala din biblie sunt selectivi. Noi am deprins capacitatea de a distinge vinele de rau, intr-o anumita masura, ele fiint un subiect foarte delicat.

| MedionTcO a răspuns (pentru Hokostbaby):

Cred ca nu esti crestin.

| Hokostbaby a răspuns (pentru MedionTcO):

Nu sunt crestin, nu sunt religios dar sunt destul informat ca sa imi pot spune opinia. pur si simplu opinia ta nu are valoare din simplul motiv ca nu ai adus nici un argument plauzibil.

| ThePathWalker a răspuns:

Contra.

| nouatigaraelectronica a răspuns:

Contra! Nu mai suntem in evul mediu happy

| miuuuuxd a răspuns:

Eu sunt contra, nimeni nu ar trebui sa ia viata unui om, pedeapsa maxima cu inchisoare in cel mai rau caz, dar nu crima.

| Hokostbaby a răspuns:

Depinde de crima comisa. Ochi pentru ochi ar fi foarte bine, asa se elimina uscaciunile care nu contribuie in niciun fel la bunastarea societatii. Problema e, cine sa fie calaul? Calaul devine la fel de vinovat ca cel care tocmai a fost ucis.

| Prezidentul explică (pentru Hokostbaby):

Ai vazut filmul John Doe? De ce ar devenii calaul la fel de vinovat?

"Calaul" a ucis un criminal, nu un om.

| Hokostbaby a răspuns (pentru Prezidentul):

Din punct de vedere moral a ucis un om. Nu lasa un film slab sa iti schimbe principiile dupa care te ghidezi in viata.