| OrangeWind a întrebat:

Voi sunteti pro sau contra pedepsei cu moartea? Si daca da, de ce sunteti de acord?

17 răspunsuri:
| Dannyjj a răspuns:

Mulți infractori merită pedepse grele, dar nu cu moartea zic eu(cine este în măsură să poată lua viața infractorului? Acela nu ar fi tot criminal? Am face mai rău, acei ucigași de infractori s-ar încrede și ar putea extermina multe persoane nevinovate din diferite conflicte apărute în societate(la restaurant, discoteci, acasa(cu vecinii)) vă gânditi de exemplu, un smecheraș de România sau alte persoane care se cred zei că au averi de câteva milioane(probabil din spălare de bani sau furturi) și vorbesc cu toții pe ton superior și nu lasă după nimeni chiar dacă știu că nu au ei dreptate, dar mai ales că dacă îs învățați să ucidă și știind că au dreptul la exterminare.

| MaTrIx8378 a răspuns:

La fel si eu sunt Contra, chiar daca aceea persoana face crime, omoara, fura, etc, in viata mai are o sansa, moartea nu o decide " legea " si doar Dumnezeu, el hotaraste cand este " scrisa " moartea acelui om.

| WhiteLife a răspuns:

Contra. Dumnezeu a dat viata fiecarui om, nu e corect sa i-o ia altul, indiferent de crimele care le face.

| CryChristiAN a răspuns:

''Nu judecati pentru ca sa nu fiti judecati caci in ce masura veti judeca, asa veti fi si judecati'' ( Matei 7, 1-14).

| CryChristiAN a răspuns (pentru CryChristiAN):

Si in plus depinde de circumstante ( nu ai specificate pentru cine trebuie aceste pedepse). Daca e pentru criminali care au ucis, da sunt de acord pentru ca vor savarsi cu siguranta inca o noua crima daca nu vor fi pedepsiti cu moartea.
Dar, despre hoti, beitivi, si alti infractori, sunt de acord sa faca inchisoarea, dar nu cu moartea.
Cum ti-am mai zis. Depinde de circumstante.

| edit28 a răspuns:

Pentru unii criminali as fi de acord, da' n-ar fi mai bine sa le fie preluate organele pentru cei care au nevoie?

| EvaneSScence a răspuns:

Ca principiu sunt contra.dar pentru violatori, pedofili, criminali tortionari, am impulsul s-o accept.

Răspuns utilizator avertizat
| TheTimeKiller a răspuns:

Nu trebuia să-i răspundeţi pentru că i-aţi influenţat complet părerea. Copilul trebuie să îşi exprime părerea.La civică nu exista răspunsuri greşite. Trebuie să-ţi exprimi părerea ta. Încearca să dai un răspuns sincer despre ce crezi tu.

| Lapusneanu a răspuns:

A fost demonstrat ca pedeapsa cu moartea nu scade infractionalitatea, deci nu are nici un efect de prevenire, nu reduce cheltuielile bugetare ci din contra le creste, este cruda (legea talionului este demult istorie) si mult prea energofaga in plus eroarea nu mai poate fi indreptata( Au fost detinuti condamnati pe nedrept la ani grei de inchisoare pentru viol si omor exonerati apoi de testarea ADN Ce te faceai daca ii condamnai la moarte? Si au fost cateva sute cateva sute de cazuri...

| gazaru a răspuns:

Pentru criminali pedofili da sunt de acord

| CryChristiAN a răspuns (pentru gazaru):

A da! am uitat sa mentionez si proxeneti. Sunt de acord cu pedeapsa capitala aici.

| Elenuca3567 a răspuns:

Chestia aceasta e cu doua taisuri.E destul de greu sa ai drept de a decide cand cuiva ii dai sau nu pedeapsa capitala.in principiu pedeapsa cu moartea ar trebui sa fie ilegala, dar daca un individ e foarte agresiv si incorogibil hm...sa zicem ca e o povara pentru toti, si nici atunci nu avem dreptul sa-l omoram. Eu ca idee sunt impotriva acestei pedepse, dar daca un individ mi-ar rani sau incerca sa ucida pe cineva drag, as fi de acord sa fie omorat pana nu mai face si alte victime. Daca e vorba de conducatorii unor asociatii de teroristi, sunt de acord, sa-i ucida pe toti pana nu isi fac de cap.

| Nezura a răspuns:

Depinde de ce ai facut daca ai omorat sa zicem 10 oameni meriti sa fi pedepsit cu moartea dar daca ai spart un geam nu meriti. Deci ambele.

| dydadydu a răspuns:

Orice om are dreptul la viata
dar sunt pro pentru oameni care omoara. sau pedofili, violatori

| VivianaVivi a răspuns:

Eu sunt pro! Un om care a omorat alti oameni, un criminal, merita sa plateasca pentru greseala sa! Desi pedeapsa cu moartea este necrestina, o consider obligatorie in anuite cazuri!

| Victor_Simi_1988 a răspuns:

Nu sunt de acord pentru ca greseala este omeneasca si jucatorii pot gresi si ei.