| VictorashM a întrebat:

Pro sau Contra Unirea cu Republica Moldova?

13 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Pro

| SuneteDeChitara a răspuns:

Pro.

| thalyslly a răspuns:

Contra
avem noi destule probleme

| 0x11111051 a răspuns:

Contra. Noua ne place sa fim independenti. RM este si va fi stat suveran si independent.

| VictorashM explică (pentru 0x11111051):

Probabil tu impreuna cu thalyslly,nu pre va cunoasteti istoria si neamult,de Romania Mare ai auzit? Basarabia a fost rupta din Romania,ai cea mai vaga idei ce s-a intamplat cu acest popor,sa iti povestesc eu un caz: deci Basarabia fiind supus Rusiei la o sarbatoare la o clasa de elevi le-a dat la o sarbatoare sa pregatesca cite ceva,un baiat Ionel trebuia sa cinte, dar nime nu l-a intrebat ce va cinta, si la sarbatoare ceia, unde erau mii de oameni adunati inclusiv comunisti rusi, Ionel s-a sculat in picioare si cu pieptul inainte cu un glas tremurind a inceput sa intoneze `Desteapta-te romane'' l-au luat pe Ionel care avea 14 ani, si nu stie nime nici azi daca mai e viu.
Tu stii ca eu in R.Moldova cunosc batrini care cind aud cuvintul ''cumunism''sau ''Stalin'' ii apuca panica incep sa tremure pina lesina? N-ai idee de suferinta Basarabenilor, ca i-au facut roboti, i-au calcat in picioare.Priveste filmu Golgota Basarabiei, o sa ramii stupefiat.

| VictorashM explică (pentru 0x11111051):

Dupa numele tau e clar ca esti un rus, membru KGB

| 0x11111051 a răspuns (pentru VictorashM):

Auzi ai romanule, tu pe mine nu ma invata istorie rescrisa de fascisti! Eu traiesc in RM eu stiu care ii cauza! Amuia ce se petrece, ii cu mult mai rau de cit pe timpul comunistilor. Da sa iti explic eu un caz real cea ce se intimpla pe timpul comunistilor in scoli:

In fiecare an in scolile din URSS se facea un concurs prin care sunt nevoiti sa striga de unde au, de unde gasesc, cit mai mult fier uzat. Unele scoli adunau si pina la citeva tone. Iar scoala care aduna cea mai mare cantitate de fier, toti elevii acelei scoli cistigau o excursie prin toate republicile sovietice! Asta insemna sa vizitezi 16 tari, doar fiindca ai participat la un concurs de adunat metal. Mai departe! Daca terminai universitatea cu diploma rosie, iti dadeau de-o data locul unde ai sa lucrezi + apartament (sa locuiesti).

De cite exemple mai ai nevoie? De ce nu reamintesti de Antonescu care sa aliniat cu Gitler! A? Eu istoria am invatat-o si o stiu mai bine de cit tine! La voi in carti scrie "dupa anexarea basarabiei in 1812 de catre imperiul rus, aici s-a inceput rusificarea intensa" pe cind la noi scrie "dezvoltare" si e adevarat deoarece cind am fost anexati de ei, Chisinaul a devenit un oras nemaivazut, si a aparut primul telegraf si tramvai.

Si apropo, numele meu n-are nimic legatura cu KGB! Eu cunosc bine rusa, la fel cum tu cunosti engleza numele eu l-am scris, si daca ceva nu iti place, иди нахуй!

| VictorashM explică (pentru 0x11111051):

Nu te teme caci eu cunosc mai bine rusa,caci sunt din RM,si spre deosebire de tine am invatat istoria din carti,din cazuri reale,am studiat ideologii si am comunicat cu oameni mai destepti cu mult ca mine, se vede ca conceptiile tale sunt total gresite, si nu ai nici cea mai vaga idee despre ce a fost! ca tine sunt multe exemplare, ai invatat istoria de pe televizor, dar nu uita cei ce citesc carti mereu ii vor conduce pe cei ce privesc tele.Si n-o sa iti explic eu tie istorie, obiect la care ma duc in fiece an la olimpiada, ca n-o sa intelegi nimic! Ai fost crescut de pepeniera lui Stalin!

| 0x11111051 a răspuns (pentru VictorashM):

Inchide bai botul, cunosti tu rusa si istoria... ca pe o ***! Dovedeste ca asa o fost! Dovedeste ca cunosti rusa si istoria. Sa ma laud pe minciuni si eu pot! Pe internet toti sunteti ca Eminescu si Puskin, dar in real sunteti niste momii!

| Northern a răspuns:

Dacă zic 'pro' ce se întâmplă?

| VictorashM explică (pentru Northern):

Îți dai cu părerea, arătînd ca esti conștient de neamul tău!

| Captoresque a răspuns:

Sunt pro.
Totuși, am fost uniți cu ei în trecut, sunt ca și frații noștri, și din câte am observat, au nevoie de ajutor pe plan economic și academic.

Dar nu este ceva cert că se va realiza, și cu siguranță nu se va întâmpla în viitorul apropiat.

| Whemilly a răspuns:

Salut,sunt din Republica Moldova si sunt pentru Unire cu Romania. Pentru a avea un viitor cit mai bun si pentru a spune stop saraciei si nevoilor.