| anonim_4396 a întrebat:

Unirea Rominiei cu Moldova pro sau contra ARGUMENTE?

Răspuns Câştigător
| ThePoet a răspuns:

In totalitate PRO!
Vorbim acelasi limba, suntem acelasi neam. Nu putem fi separati de timp. Am pierdut Basarabia dintr-o greseala de lasitate si acum e momentul sa o recuperam si poti vedea in presa tot mai de mainfestatiile unioniste care confirma chestia asta. Fratii in veci vor fi frati! Multi nu vor sa recunoasca asta, dar asa este. Oricum intr-o zi ne vom trezi si vom realiza asta, atat romanii cat si moldovenii.

| Annim a răspuns (pentru ThePoet):

Eu sunt din Moldova, si dupa cite am observat majoritatea moldovenilor sunt contra,,, sincer noi moldovenii suntem un popor atit de pacatos uneori regret ca m-am nascut aici. desigur vorbim aceiasi limba dar la noi sunt ramase ramasitele rusesti... Nu avem originalitatea noastra parca cu totii am schimonosi Limba romina, Nu vorbim fluent romina folosim foarte multe russisme,. nu cred ca suntem doua popoare atit de similare, Majoritatea moldovenilor cred ca v-om fi nevoiti noi sa vorbim limba voastra romineasca curata ceea ce nu ne este prea usor iar treptat se presupune ca limba noastra "moldoveneasca" va disparea in totalitate

| ThePoet a răspuns (pentru Annim):

Prietene, imi pare rau sa te dezamagesc, dar nu cred in existenta limbii "moldovenesti". Mi se pare o scorneala de dialect ridicata in slavi de sustinatorii comunistilor de la voi. Intr-adevar, majoritari la voi in tara sunt cei care sunt impotriva, dar se ridica tot mai multi oameni care sunt pentru si asta am vazut si eu cu ochii mei. Normal, influenta ruseasca si-a zis cuvantul asupra voastra, dar si in Ardeal spre exemplu se vorbeste altfel, cu influente maghiare. Nu exista practic o romana curata, fara influente. Chiar si cea pe care o auzi la stiri la noi e tot murdara intr-un fel, dar oricum limba romana e tot limba romana. Ce deriva din ea se numesc DIALECTE, iar moldoveneasca de care zici tu asta e, un dialect, inexistent practic fara sursa de baza, limba romana. Daca va fi unire te cred si eu ca va trebui sa folositi romana, si sunt sigur ca lumea s-ar obisnui in timp!

| Annim a răspuns (pentru ThePoet):

Da moldoveneasca nu exista de aceea am luat acest cuvint in ghilimele. mai devreme sau mai tirziu si moldovenii nostri vor intelege : decit cu acest regim de conducere mai bine sa vorbesti fluent romina si sa ai un trai cit de cit normal si un post de lucru in tara dar nu peste hotare. Probabil si valuta se va schimba si inca cine stie cite reforme,, sa speram ca Unirea se va desfasura cit mai devreme,,

| ThePoet a răspuns (pentru Annim):

Doamne ajuta sa fie precum spui!
Unirea face puterea!