| Mateescu_Dragoș_1996_G7y9 a întrebat:

S-a intamplat vreodata sa fiti persecutati in anumite feluri de un profesor si tutusi sa nu aveti posibilitatea sa.l reclamati? De exemplu: daca va da o nota mai mica decat meritati, sa va asculta intentionat exact cand nu stiti, e practic imposibil sa demonstrati ca profesorul acela are ceva cu voi. Practic un profesor poate sa.ti faca viata un calvar daca vrea fara sa incalce regulamentul! Pareri?

4 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

Asa este.
daca stii sigur ca derapeaza, adica daca e evident, atunci poti apela la diriginte, e bine totusi de recitit statutul elevului.
e bine sa nu fie provocatzi verbal, unii au ajuns din greseala la catedra.
daca ai un comportament impecabil si inveti f bine atunci ai si credibilitate si. sa stii ca se vor teme sa te nedreptatzeasca pe fata. in plus poti sa spui frumos cu vb buna ca nu consideri corect cutare si cutare ca se incalca statutul elevului.
si astepti reeactii. in general cand faci referire la lege se cam tem sa mai dea prin balarii.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Mie mi s-a intamplat cu profa de mate. Eu eleva de 10 am fost scoasa la tabla sa rezolv un exercitiu care nu ne-a fost predat. Mi-a pus imediat 8. Reclamatie nu am putut sa-i fac ca mi-a zis diriginta s-o las asa (da-o dracu ca s-a saturat toata scoala de ea). Cica sa tac din respect ca e asa batrana ca i-a predat tatei care are 41 de ani.
Alta data i-am zis profului de religie, un preot, un exemplu in societate, ca o sa stau pe hol la religie. Imediat s-a luat de mine.

| Mateescu_Dragoș_1996_G7y9 explică (pentru Cinevacatoatalumea):

Ai observat ca unii profi sunt partinitori? Nu se poarta urat cu toata lumea! De multe ori sunt apreciati de cei care ii favorizeaza si chiar sustinuti!

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru Mateescu_Dragoș_1996_G7y9):

*cought* diriginta *cought*