| anonim_4396 a întrebat:

Sal,intrebare:daca la scoala de soferi un instructor iti spune daca vrei sa nu ai probleme dai 200 de euro si treci!(aici ma refer la traseu nu la sala)Daca ai ghinionul sa fie prins instructorul cu banii la examinator te faci vinovat de spaga,mita? Ca vad k asta ii o regula,si ce-i care nu dau nu iau, cat de soferi buni or fi ei.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă vrei să fii pericol în trafic și să omori participanții la trafic, dă-i și 900 de euro.
Dacă ai suficient curaj, dă-l pe mâna organelor abilitate ale statului.
Vrei?
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

Mai bine stai sa vezi politaii, cand stii ca vine ala bun te bagi la examen, daca cade unul rau pleci sau ii zici ca ai uitat buletinul acasa. In Brasov i-am examinat din primul moment cand am mers sa dau examen pentru a fi sofer profesionist si uite doar unul e al dracului iar restul chiar daca faci o mica greseala tot iti zice admis.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E o regula pe dracu, niciun cunoscut al meu nu a dat spaga si a luat. vrei sa fii un criminal pe sosele da spaga si nu ii mai pasa nimanui de cum conduci.

Darea de mita se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani.

| mariansergiu93 a răspuns (pentru suntserios):

Nu pe naiba nu ii o regula k in toata tara se procedeaza asa, si nu am spus eu la instrcutor k vreau sa dau 200 de euro sa trec, ci el mi-a aruncat asta k daca nu vreau sa am batai de cap sa dau 200 de euro.Sala am loato cu 25 si la condus ma descurc ff bine si atunci?

| suntserios a răspuns (pentru mariansergiu93):

Pai instructorul e una si examinatorul e alta. cine stie ce face instructorul cu banii tai.