| Qwertyuop2389 a întrebat:

Cateodata ma simt ciudat și nu stiu ce poate fi, care este motivul pentru care se intampla acest lucru, dacă va trece vreodata, și asa mai departe.
Eu mereu am fost o persoana care sa iasa cu prietenii, sa se distreze, ba chiar mi-am facut foarte multi prieteni pe parcursul a 17 ani de viata.Ideea e ca intr o zi mi am lăsat încrederea in mâinile unei persoane care nu merita, iar acum am ajuns in situația in care sa nu mai am încredere in nimeni.Nu e vorba ca ii duc dorul acelei persoane, ba din contra, sper sa nu o mai vad niciodata.In fine a fost instant karma,dupa o zi de la despărțire, i-a murit prietena de cancer.
In fine, ideea e ca am inceput sa mi formez o ideea foarte proasta despre toti.Ii consider pe toti niște frustrați invidioși și lăudăroși,asta chiar fiind și adevarul,lucru care ma deranjează cel mai tare. Apoi de fiecare data când ies pe afara cu niște prieteni și vad cât de șmecheri se dau unii și cum se iau la cearta cateodata, parca îmi pare rau, ma simt de ****,nu stiu de ce ma simt eu,pana acum nu m-am simțit niciodata asa in privința acestui lucru.
Ba chiar cand ma mai duc cu alți prieteni pe afara, ma simt de parca n as fi băgat in seama, și ca lumii nu i pasa de mine.
Sa nu mai Zic de faptul ca mi-am facut o impresie super de **** de fete,cu toate ca nu e vina lor.
Ce pot sa fac sa îmi revin la normal, și sa devin tipul acela care mereu vorbea cu toti, nu l interesa niciodata părerea celorlalți? Cu alte cuvinte, cum pot eu sa fiu la fel?

4 răspunsuri:
| Elena9328 a răspuns:

Încercând să fii indiferent și să ți spui întrebarea "ce treabă am eu?" E problema lor. Încearcă să comunici, fă ți prieteni de la care ai ce învață, și care te ajuta când și tu îi ajuți pe ei. Restul? Tu nu ai nevoie de resturi.

| Qwertyuop2389 explică (pentru Elena9328):

Dar asta e vreo faza a adolescenților, sau am eu vreo depresie sau ceva?

| Elena9328 a răspuns (pentru Qwertyuop2389):

Ai ceva tu.

| Horatiu1996 a răspuns:

Fii egoist. Sa iti pese doar se tine si mai putin de altii. Exact la varsta ta mi s-au intamplat aceleasi lucruri. Parca ma oglindesc in tine. Iar acum, sunt chiar foarte bine langa o persoana care chiar merita cu adevarat. Stai linistit. Vei intalni acea persoana exact cand te astepti cel mai putin. Pana ce am terminat liceul, credeam ca voi avea aceeasi prieteni o viata. Si cand te trezesti ca nu te mai suna/cauta, incetul cu incetul iti vei da seama de vorbele astea.
Un sfat pe care sa ti-l dau? Dezvolta-te pe plan financiar si profesional. Cel mai bun prieten ti-e buzunarul si intelectul.
Mult succes!winking