| anonim_4396 a întrebat:

Sal TPU.
de ce oxigenul inspirat si fixat de hemoglobina devine indispensabil vietii?
de ce un scafandru are nevoie dee masca cu rezervoare de oxigen?
cu cat mai repede raspunde-ti cu atat mai repede vot si funda.

Răspuns Câştigător
| Matt24 a răspuns:

Pentru ca oxigenul este gazul in prezenta caruia au loc arderile,iar corpul tau are nevoie de energia degajata de aceste arderi produse de oxigen,fara energie pentru organe, acestea nu mai functioneaza, adica mori

1 răspuns:
| mamatatafratibunici12345 a răspuns:

Multumesc ca ai intrebat tu pentru ca aveam si eu nevoie de raspuns...Nu s-ar putea raspunde si la intrebarea a 2-a Matt24? happy