| anonim_4396 a întrebat:

A fost nevoie de oxigen pentru aparitia vietii?

Răspuns Câştigător
| WhatheWow a răspuns:

Dacă stăm să ne gândim că primele forme de viață au fost anaerobe ne putem gândi că nu aveau nevoie de oxigen dar dat fiind faptul că viața a apărut în apă, apă în compoziția căreia intră oxigenul, atunci cu siguranță că fără oxigen e cam hazardat să vorbim despre viață.

| anonim_4396 explică (pentru WhatheWow):

E mai complicata chestialaughing citisem pe un site crestin ca experimentul facut in laborator cu aminoacizi e irelevant din cauza ca nu exista oxigen, deci e de asta am pus aceasta intrebare.

| WhatheWow a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar de ce citești lucruri științifice pe site-uri religioase?! Sunt cărți de Chimie, Biologie; nu crezi că ar fi mai indicat să cauți un răspuns bine documentat?

| anonim_4396 explică (pentru WhatheWow):

E cumva acest site unul religios?

| WhatheWow a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu la ăsta m-am referit ci ai spus că ai citit pe un site creştin ceva cu aminoacizi...

| anonim_4396 explică (pentru WhatheWow):

Aha,nu am cautat ceva legat evolutie si scria acol ceva legat Darwin si din curiozitate am dat o privire.

26 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca a fost nevoie, in lipsa oxigenului nu s-ar fi putut dezvolta oamenii, animalele si plantele superioare. Ar fi existat doar unele forme de viata inferioare.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Spunea chiar l-aparatia vietii? Nu la stadiu deja avansat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici: http://www.descopera.org/de-la-eucariote-la-omul-bionic/ gasesti o serie de articole despre originea vietii. Si cred ca a fost nevoie si de oxigen, chiar daca unele bacterii pot trai si in lipsa oxigenului.

| Inferno a răspuns:

Nu, oxigenul a fost generat de catre organisme procariote (algele albastre verzi).

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Inferno, poate n-ai înțeles întrebarea! Există viață fără apă? Nu există! Apa conține oxigen? Da conține! Poate exista viață fără oxigen? Nu nu poate! Atunci nici nu putea să apară fără oxigen!

| anonim_4396 explică (pentru WhatheWow):

Aha. Deci ca atare e logic. Dar apoi se poate pune legitim urmatoarea intrebare: In clima primara exista ploaie?

| WhatheWow a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu există climă primară iar acum 4, 2 miliarde de ani Pământul era 97% acoperit de apă; așa se presupune.

| anonim_4396 explică (pentru WhatheWow):

Deci nici creationisti nu i-au in calcul ca pamantul atunci cand viata s-a format era deja n mare ocean de apa.

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Ma indoiesc ca este o intrebare capcana. Aici vorbim de oxigenul din atmosfera. In ciuda faptului ca molecula de apa contine oxigen proprietatile ei nu mai pastreaza nimic din cele pe care le are oxigenul. Apoi daca intrebarea este una stiintifica, filosofiile acestea obscure nu-si au rostul. Este o prostie sa echivoci un subiect stiintific. Oricat de logic ar parea rationamentul tau, este o ambiguizare inutila. Apa este apa, oxigenul este oxigen. Apa are anumite proprietati. Oxigenul altele.

| RAY a răspuns:

Primele celule nu aveau nevoie de oxigen pentru a supravetui, sau gasit organisme simple care traiesc in absenta oxigenului, primele organisme au eliminat un gaz toxic numit oxigen, cine s-a adaptat a supravetuit cine nu a murit, acele organisme au creat oxigenul si au avut un rol important in evolutia climei

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ca tare a dus mai departe gena, sau schimbat corpul adaptandu-se, ducand la un moment dat la aparitia plantelor si a ale animalelor, pana la oamenii. Nu ai cumva vreo carte de genul asta care explica mai bine teoria evolutiei?

| relian a răspuns:

Ai intrebat de oxigen ca element nu de compusi.Deci n-a fost nevoie de oxigen ca viata sa apara.De fapt dupa cum afirma cercetatorii se pare ca viata initial asa aparu in absenta oxigenului.Ca o fi adevarat sau nu cam dificil de spus.Primele forme de viata nu foloseau deloc oxigenul, insa la un moment dat s-a intamplat ceva, anumite plante a trebuit sa isi schimbe metabolismul si asa aparu clorofila ca o necesitate de adaptare a anumitor plante, ceea cea facut de fapt sa duca la extintia aroape a tuturor formelor de viata, pentru ca oxigenul pentru acele forme era de fapt otrava.Acum de unde aparu acest oxigen e alta poveste. Poate din apa marii sa fi fost ceva mai multa, s-a folosit hidrogenul si oxigenul era eliberat in atmosfera si asa sa ajuns la otravirea atmosferei.Acele plante care produceau acest oxigen au supravietuit plus altele care sau adapatat. Teorie ca sigur nu stie nimeni cum au stat lucrurile.

| Mădă0611 a răspuns:

Eu stiu ca nu.

| LeMousiqe a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Evident.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, nu a fost neaparata nevoie de oxigen pentru primele forme de viata.Din apa oxigenul se extrage mai greu, vietuitoarele avand nevoie de branhii, apa a fost doar o directie data evolutiei dar nu un inceput.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.

| agoodfriend a răspuns:

De carbon

| LegiuitorulX a răspuns:

Tu cam ce crezi?

| Fabulistul a răspuns:

Nu neaparat. De exemplu, bacteriile anaerobice nu au nevoie de oxigen pentru a se inmulti.

| Laura123Laura13 a răspuns:

Da