| anonim_4396 a întrebat:

Sal TPU. Sa incep cu povestea mea deci joi mi-am luat bataie de la 2 baieti in afara scoli motivele ca cica i-am batut un prieten de-al lor dar de fapt nici nu l-am atins. Deci unul a venit de la spate si unul din fata, ala din spate nu mi-am facut nimic dar ala din fata mi-a dat vreo 2 pumni in fata si a fugit. Dupaia spre drum spre casa sa adunat multi copii carea aveau aceeasi directie spre casa. Nu m-a durut pumni care i-am primit dar mi-a curs sange din nas.Ma ajutat o fata sa ajung acasa si aia tot se uitau la mine... I-am sunat paia de la scoala si le-am spus ce s-a intamplat si au spus ca au identificat baieti doar atat mi-au spus. Problema imi este ca imi ie rusina sa mai dau ochii cu aia de la scoala luni ca o sa rada de mine.Motivul ca mi-am luat bataie, dar eu nu aveam de ce sa imi iau bataie de la aia pentru ca eram mai inalt mai rapid mai puternic doar nu ma asteptam deloc eu in timpul ala pur si simplu imi scotea telefonul din buzunar si bang...Deci eu traiesc in anglia acum intr-un cartier foarte periculos.Nustiu ce sa fac luni ca mor de rusine. A si mi sa invinetit un pic la coltul buzeu si este sparta un pic puza cum fac sa treaca mai repede pana luni? Nici nu pot sa ii bat paia 2 ca de fapt aia sunt cam in grup vreo 20 de persoane (toti sunt niste drogati). Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| BigBang a răspuns:

Cand mergi la scoala, poarta-te ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.Tu iti vedeai de treaba ta cand respectivii te-au"abordat". Erau doi, insa trebuie sa fii pregatit tot timpul.Nu tensioant, ci relaxat si atent.In nici un caz nu arata ca experienta respectiva te-ar fi afectat in vreun fel.Cand cineva incearca sa te denigreze:chiar daca iti vine"sa faci o moaca in pamant", nu te enerva si nu ii da satisfactie.Stai calm si asculta-l, priveste-l atent, nu schita absolut nici un gest.Ca un fel de:wtf you talk about? Sau ca si cum ceea ce spune el nu are importanta pentru tine, ca si cum nu exista, nu te influenteaza/afecteaza in nici un fel.Arata stapanire de sine si invata cum sa te faci respectat.Nu prin jigniri gratuite,ci prin argumente. Daca cineva face atac la persoana in genul"ti-ai luat-o in gura",intreaba-l:te simti bine?
el; Da,nu,ce vrei sa spui?
tu; Care e problema ta?
el; Nu am o problema, tu ai.
tu Eu nu, dar tu sigur o sa ai daca mai continui mult sa-mi vorbesti asa.Si te apropii de el,priveste-l in ochii,fara sa schitezi un gest,ca si cum nu e nimic acolo,nici ca la o insecta nu te uita.
Iar cand mergi la scoala,in nici un caz nu ii evita pe respectivii.
De fapt,du-te la ei,in mijlocul cercului lor si spune-le:ce ii cu comportamentul ala?
Si procedezi si in cazul lor,cum ti-am spus mai sus.
Nu trebuie sa jignesti! Arata stapanire de sine, incredere, respect si vei fi tratat respectuos.In nici un caz, putin probabil sa sara toti pe tine, cand o sa vada cata stapanire de sine ai tu(nu tupeu). Tupeul iti atrage si"prieteni"si"dusmani".Tu alegi.salut

6 răspunsuri:
| Rebecca a răspuns:

Si eu traiesc in anglia. Lumea poate sa fie asa tampita pe aici cateodata. Nu trebuie sa iti fie rusine, mai ales ca nu au incercat sa "lupte" cinsiti. Au dat si au fugit, ca pustii.
Ca sa treaca buza, incearca o crema de galbenele. foloseam in Romania dar nu stiu daca gasesti pe aici. Apropo. in ce oras stai?

| XK a răspuns:

Iti aduni prietenii, sigur printre ei mai ai vreaunul cu bata (de preferat telescopica) si le rupi capul pe rand la aia ...azi unul, maine unul ...si sa vezi dupa cum ai castigat si respect in zonawinking

| BigBang a răspuns:

Mirel
Se pare ca in urma raspunsului meu la o intrebare precedenta,la care si tu ai facut afirmatii,bazate pe imaginatie bogata si/sau superstitii,ti-am incalcat convingerile,devenindu-ti antipatic.
Inteleg ca e dreptul fiecaruia sa isi exprime"parerea",insa alta e cand te exprimi sau pronunti, bazandu-te pe afirmatii aberante si nu prin argumente.
Si te rog frumos sa imi adresezi in scris o justificare referitor la stupidul primit in prima mea postare, ca si raspuns catre Mihai.salut

| Mirel_1372 a răspuns:

Compresie cu gheata sau apa rece dar tot o sa se invineteasca ura personala fi si u mai jemecher si batei pe amandoi pe rand. daca nu tot iei or sa te mai bata ignorai vorbeste de sus si cand e cazu batei si u.astea sunt kesti de gradinita.ai cam picat de prost in fata tuturor acum toti or sa rada de tine. razbunare laughing

| Hazer a răspuns:

Ia-ti etnie mexicana, incearca sa intrii in MS-13 si bang, ii **** pe aia in CUR!
Un Drive-By micut pe ei ar fi de folos.