| MihaiRusu88 a întrebat:

Am o problema. La mine in oras este un tigan (altcumva nu pot sa ii spun) care are treaba cu mine tot timpu. Are vreo 20 de ani (Eu am 14) si tot vine la mine si ma ameninta cu bataia si imi cere banii sau imi ea telefonul si trebuie sa ii dau banii sa mi-l deie inapoi. Si m-am saturat la culme si nu mai pot. Azi l-am vazut si a venit la mine. Eram cu un prieten, a venit el (tiganul) cu inca unu si o inceput (ca in fiecare zi) sa ma ameninte, sa imi ceara banii sa ma controleze in buzunare si a vrut unu sa imi vada telefonul. Eu ma tem de ei pentru ca is niste tampiti. Tiganul ala o fost la inchisoare si a mai batut baieti de varsta mea. Si nu a mai vrut sa imi dea telefonul. Dupa i-am zis sa mi-l deie si el mi-a zis ca daca nu ii dau 20 de lei nu mai vad telefon. Eu nu am avut bani asa ca i-am zis. El o zis sa merg acasa sa ii aduc dar nu m-am dus ca nu ii dau eu banii mei si in plus stiu ca fugeau cu telefonul meu. Eu le-am data 4 lei cat am avut la mine si mi-au dat telefonul si mi-au zis ca daca maine nu ii aduc 20lei cand ma prinde prin oras imi ea telefonul si ma si bate. I-am zis la tata si la fratele meu si o zis ca maine mergem la politie dar ma tem ca aia nu o sa faca nimica si o sa imi iau in gura. Ce pot sa fac. Va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| Chelvin a răspuns:

Spunele parintilor, fratelui mai mare (in caz ca ai) sa vorbeasca cu el sau sa mergi la politie, sigur o sa te lase in pace dupa, si incearca sa nu iti fie frica, si daca esti slabut si nu prea le ai cu "bataile", apeleaza la asta : "fuga e rusinoasa dar sanatoasa" happy.

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Mergeti la politie si ai sa vezi ca amenintarile vor inceta, acele persoane au profitat de faptul ca nu ai facut nimic in privinta asta si le-ai dat tot ce ti-au cerut

| nowar a răspuns:

Pai maine roaga-l pe tatal/fratele tau sa te insoteasca la scoala, intr-adevar nu prea ai ce sa faci decat sa ceri ajutorul politiei..ca na traim intr-o tara de..vai de noi am ajuns sa ne temem de tiganii astia si fac ei legea pe pamantul nostru, trebuie sa inghitim in sec si sa mergem inainte.big grin

| asdfcffcvgvv123 a răspuns:

Eu zic sa incerci sa-l eviti cat mai mult si sa-i spui tatalui tau sa discute serios cu el.

| Julia05 a răspuns:

Ar trebui sa te insoteasca mereu (afara) un parinte sau cineva mult mai mare ca varsta...