| Bendes a întrebat:

Sall TPU, Am si eu o intrebare despre invatatura. In mare parte ce invatam noi la scoala parinti nostri nu au invatat asa ceva si nu stiu asta pentru ca nu au facut la scoala. Pe mine ma framanta acest lucru deoarece daca ei nu au facut acele lucruri la scola noi de ce le facem?, si cu ce ne ajuta daca noi le-am facut si ei nu? dar in primul rand cand invatam ceva la mate romana nu ar trebuie sa nise explice cu ce ne ajuta sa stim si noi CE ROST AU SA LE INVATAM daca nea ajuta cu ceva in viata... Eu sunt tare confuz deoarece NOI INVATAM LUCRURI LA SCOALA CARE PARINTII NOSTRI NU LEAU INVATAT. straight face Si de ce sa le invatam noi, care este rostul? POate fi o intrebare tampita pentru unii dar eu sunt confuz...

Răspuns Câştigător
| ceco a răspuns:

Sunt niste prostii...noi invatam ca fie invatate iar majoritatea nu ne folosesc la nimic in viata! de exemplu eu am terminat Liceul cu o calificare de Tehnician electrotehnist si am invatat la matematica Integrale, radicali si alte prostii din astea. ce imi trebuia mie sa stiu sa rezolv integrale.parca daca ma duc sa ii instalez lumina unuia in casa imi spune ala:Inainte sa imi realizezi instalatia zi-mi cat face radical din xy totul la patratrolling on the floor

4 răspunsuri:
| Hmmmm a răspuns:

Parintii nostri au umblat la alte licee. poate tu esti la un liceu teoretic, iar ei au fost la o scoala profesionala.este normal sa nu fi invatat aceleasi lucruri.si plus de asta au trait in alte vremuri, cand accentul se punea pe alte materii, pe alte lucruri decat acum.
invatam la scoala lucruri care tin de cultura generala, invatam lucruri pe care ar trebui sa le stie oricine.
la ce ajuta? la multe lucruri.nimic din ce facem la scoala nu este degeaba. daca ar fi degeaba nu am mai invata despre acele lucruri.ca nu folosim tot ce invatam e o chestie, dar ca avem nevoie la un moment dat de infoermatiile pe care le primim la scoala e cat se poate de sigur.

| foxi a răspuns:

Tu esti confuz ca nu stii sa scrii in limba romana!

| rosto a răspuns:

Parintii tai cel mai probabil cand erau la scoala, nu aveau acces la ce ai tu acum, pe vremea lor, calculatoarele erau cat peretele de mari. Asta este un simplu exemplu. Ei nu aveau cum sa invete despre niste chestii nedescoperite inca, sau ma rog, la care publicul larg nu avea acces. Invata tu ce ti se da ca alta treaba nu ai de facut, nu ai de spalat, nu ai de facut curatenie sau crescut copii. Asta este singura ta indatorire momentan, fa-o asa cum trebuie.

| Bendes explică:

Ceco cam are dreptate daca du un graf lu unu si ma platese nu ma pune unu sa-i spun radicalu casa dau graf si ce rost are daca eu ma fac GRAFICIAN am talent si stiu bine sa dau divizori lui 6 ca sa dau un graf,, iar bai foxi boa intelygentule eu nu am tastatura buna e varza N0_0BULE dia scriu cm scriu da? Teai gandit la asa ceva boi foxi? Gandeste inainte sa spui ceva esti tare confuz