| crystyn3l a întrebat:

Sall. Vreau sa plec in Anglia si sa iau si masina personala cu mine dar pe platforma, adica cu o firma de transport, pretul e de 550 lire, e mai convenabil sa merg eu personal cu masina? Detin un hyundai coupe

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pt InquireWithin, Daca nu ma insel este vorba doar de un drum DUS nu pomeneste nimic de intors. distanta de la Cluj Napoca la Londra este de 2140 km la un consum de 7, 5 l/100 km se consuma in jur de 3 plinuri adica cca, 160 litri benzina in valoare de cca 215 Euro. Taxele de autostrada din Ungaria, Austria si Franta estede cca 20 Euro, plus inca cheltuieli marunte 15 Euro ajungi la 250 Euro, sa admit ca mai estenevoie de taxa de Feriboat peste canalul Manecii in total cca 300 euro. Schimbul de ulei iti este suficient pentru 4 drumuri DUS-INTORS deci nu prea ai de ce sa-l iei in calcul din moment ca acest drum reprezinta 1/8 ca uzura ulei, Mi se pare normal sa- si conduca masina, pe parcurs un om cultivat mai intalneste si lucruri care merita de a fi vizitate. Daca e sa calculam mai bine ramane acasa si nu cheltuieste nimic. A sa nu uit vecinii mei conduc cu randul si fac drumul in 22-25 de ore.Deci ......fiecare face cum crede.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Carburantul plus taxele de autostrada nu depasesc 250 Euro.550 de Lire inseamna cam.700 si de euro. Fa si tu un raport.

| SkyPilot a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Un drum dus-intors in Anglia mai adauga un schimb de ulei. Si ar mai fi uzura masinii. Firma la care lucrez imi deconteaza US$0.40 pe km. daca imi folosesc masina proprie in interesul serviciului (asta include absolut tot). Probabil ca este o estimare realista pentru America de Nord. In Europa ar trebui sa fie mai scump.
Daca nu isi conduce masina, ar mai trebui adaugat si costul transportului (probabil avion). Daca si-o conduce trebuie considerat timpul plus costul hranei si al cazarii. Si daca mai stau sa ma gandesc, mai gasesc si altele happy