| xamwazady a întrebat:

Sall
Vreu sa invat cum se scot factori de sub radical si introducerea factorilor sub radical.
Un site ceva mersi mult
Funda.

Răspuns Câştigător
| MeDeyutssa a răspuns:

Pai e simplu se scot de sub radical descompunandu'i (ex:radical din 8=2 radical din 2) si se introduc panand numarul la puterea a2a (ex:3= radical din 9)

| dragonbos a răspuns (pentru MeDeyutssa):

Hai ca te ajut eu, e simplu daca vrei sa introduci pui la puterea a a doua
( ex:4 radical 2=radical din 4 la puterea 2 x 3=radical din 48

| ToxicSmile a răspuns (pentru dragonbos):

Deci. 4 radical din 2 = radical din 4 la putere 2 ori 3 = radical din 48?
de unde l-ai luat pe 3? Din 2 ori 3?