| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani si pur si simplu sunt impresionat de Japonia. Visez sa ma mut acolo chiar daca nu cunosc limba, istoria sau pe cineva care locuieste acolo. Sunt extrem de fascinat de modul in care oamenii traiesc. 0 infractionalitate (cu mici exceptii). Un lucru extraordinar este faptul ca dupa 2 ani de la explozia din fukushima radiatiile au scazut ca prin miracol si se incepe constructia de noi blocuri si case. Cum naiba este posibil? La cernobal si in ziua de azi sunt radiatii nocive. Pe langa asta au o industrie foarte bine pusa la punct. Ce ziceti am o idee buna sa incep sa invat japoneza si sa incerc sa imi fac un viitor acolo? Sau sa traiesc intr-o tara vurnelabila ca Romania in care se fura si rusia incearca sa ne distruga? In japonia exista conflicte de genu? Vreau sa imi dati si mie mai multe detalii despre modul in care oamenii lucreaza, se intretin...

Vreau sa stiu cat mai multe despre aceasta tara. Din cate am studiat japonia ar fi cu mult superioara americii din punct de vedere al tehnologiei.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Innsbruck a răspuns:

こんにちは!
Am 16 ani sunt fata si visezi la Japonia, eu deja m-am hotarat si o sa invat limba engleza si limba japoneza.Imi place foarte mult acea tara si cultura ei,limba,animele,oamenii, natura.
Am citit destul de mult despre ei, si ma gandesc sa-mi fac un mic carnetel unde sa pun ideile principale. Japonia NU se compara cu Romania, deci ''cum naiba este posibil'' nu e valabil acolo :))
Toti zic si ne descurajeaza vad, ''crezi ca o sa fie mai bine acolo?'' Ei bine eu zic hotarat ''DA!'' cu mult mai bine. Oamenii sunt mai respectabili, isi vad de traba lor.
Mai ales moda, ma innebuneste.Cateva pagini interesante despre Japonia pe facebook sunt : Bonsai &Suiseki magazine(ti-o recomand e foarte buna), I love Japan(ro), Tokyo Fashion (prezinta moda)
Desi sprijinul financiar trebuie sa fie extrem de mult, eu sunt hotarata sa muncesc atat cat e nevoie pentru a-mi indeplini acest vis.
Obsesia mea fata de Japonia, a inceput de la asta : https://www.youtube.com/watch?v=XCNFA90H38Q am dat de el din intamplare si mi-a placut foarte mult, apoi am inceput sa studiez limba si mi se pare cea mai frumoasa dintre chineza si coreeana, si cea mai usoara.
Sper sa intru la facultatea de litere CJ la japoneza, deoarece nu am avut norocul sa fiu din Bucuresti ca sa o incep inca din liceu.

| peticel20 a răspuns:

Poti face ce vrei tu sa faci DAR...ia in considerare ca nivelul de radiatii nu a scazut miraculos, este doar o strategie de a remuta populatia in acel loc din cauza extrapopularii altei regiuni.Au intr-adevar o industrie bine pusa la punct fata de alte tari.Romania este intr-adevar vulnerabila, dar Rusia nu vrea sa ne atace.Este o conspiratie in care Putin nu le-a mai facut jocul si vor sa-l inlature de la putere speriind statele ca vor fi atacate ca sa reactioneze.Doar de tine depinde daca vrei si poti invata japoneza, insa daca ai ocazia pleaca de aici din cauza greutatilor pe care le avem ai al nivelului de trai, nu te lua dupa situatia politica ca nu e chiar asa cum crezi.Succes!